| Daniel2748383 a întrebat:

Salut TPU,

Daca termin liceul militar, sunt obligat să urmez Academia Forțelor Terestre?
Am văzut că dacă nu fac acest lucru, sunt nevoit să plătesc o anumită sumă.
Oare, daca termin acest liceu și urmez Academia de Poliție, mai trebuie platit ceva sau nu? Daca da, care ar fi suma? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Semnezi un contract la intrare/admitere și scrie acolo cât-și-cum. Suma include cheltuielile cu hrana, echiparea,... și nu va fi mică.

totuși, intrebare: de ce te-ai duce la liceul miliar dacă ai alte trasee?

6 răspunsuri:
| Yuoia a răspuns:

Daca nu urmezi academia, ramai cu grade mici. Nu platesti nimic. Doar daca nu urmezi cariera militara, atunci platesti scolarizarea, camin, etc. Si suma nu e mica deloc.

| mi25 a răspuns (pentru Yuoia):

In liceele militare gradele sunt onorifice.

| mi25 a răspuns (pentru Yuoia):

Liceul militar nu este considerat ca o institutie de pregatire militara, deci la terminarea lui nu esti inscris in randul celor care au pregatire militara. Din punct de vedere militar esti egal cu cel care a terminat un liceu civil.

| Yuoia a răspuns (pentru mi25):

Esti sigur de ce afirmi?
Ai rude care au terminat liceul militar si au mers bine-merci in alta parte fara sa-si achite scolarizarea?

| mi25 a răspuns (pentru Yuoia):

Am scris eu asa ceva? Ia mai citeste odata ce am scris eu.
Eu ma refeream la grade si la atestarea de pregatire militara a elevilor care absolva liceul militar.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Dacă nu ai jurat nimic. Nu ești obligat la nimic