| TPULion a întrebat:

In ce masura credeti ca daca nu urmezi o facultate in ziua de azi o cam "dai in bara cu viata"? Cum bacul este ca si luat, nu stiu ce facultate sa urmez din Bucuresti, parca nu sunt de niciuna. In general sunt pe conceptia ca oricum nu o sa am un viitor pe aceeasi cale cu facultatea pe care am facut-o. Totusi sunt constient ca o facultate prinde bine, asta fiind si singurul motiv pentru care as dori sa admit la una. Prima oara am privit spre facultatea de litere, pentru ca doresc sa invat limba spaniola, insa lucrurile stau diferit acolo, mai ales ca nu doresc sa intru la taxa. Uitandu-ma iar unde as putea intra, parca nu mai gaseam nimic, insa sa fiu sincer mereu mi-a placut de mic sa contribui la scrierea unor articole, sa am pagini de Facebook si sa scriu articole, sa comentez meciuri si am zis sa ma interesez de facultatea de comunicare si relatii publice, merita?

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

O cam "dai in bara cu viata" fara facultate? Stiu persoane care cu facultate facuta au dat-o-n bara. Una din ele a juns sa vinda ziare.
Conteaza enorm ce facultate faci, ca sa poti gasi dupa aceea de lucru in acel domeniu, altfel devii din start muncitor necalificat. Si atunci e mai de preferat sa ai o scoala profesionala facuta, caci ai o meserie la mina, decat o facultate.
Eu nu am facultate, am doar profesionala facuta ca sudor, si, dincolo de orice, domeniul tehnic in care am fost format, ma ajuta acum enorm in orice am de facut. Nu doar ca am o meserie, care e cautata si mai e si banoasa, dar si in viata de zi cu zi ma ajuta in ce am de facut, fara sa ma faca sa apelez la altii pentru orice reparatie. Si de asta nu consider ca am dat-o in bara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu faci o facultate nu o dai neaparat in bara. O dai in bara daca ai aptitudini valoroase si nu le valorifici.
Poti face bani frumosi catand la nunti, ca fotograf la nunti, daca iti faci o pensiune, frizer si o gramada de alte meserii.
Daca vei da sau nu in bara depinde mult si de facultatea aleasa.
Iti sugerez sa nu te lasi influentat de faptul ca intri la taxa daca vrei sa dai la litere si sa inveti o limba straina. Pana la urma sunt undeva pe la 3000 de lei, ceea ce mi se pare foarte ieftin pentru un an de studiu. Americanii strang zeci de mii de dolari pentru a plati taxele pentru facultatile ale fiilor lor. Anul viitor daca inveti foarte bine poti trece la buget si problema e rezolvata.
E o mare, mare prostie sa nu mergi la ce facultate vrei cu adevarat din cauza taxei aleia si sa mergi la altele doar pentru ca intri la buget. Cunosc persoane care au facut prostia asta si au dat la tot felul de facultati inutile cum ar fi sociologie si au ajuns sa-si piarda un an din viata degeaba si o gramada de bani.
Cu facultatea de comunicare nu stiu ce poti face. Mi se pare extrem de inutila dintr-un motiv foarte simplu si ala ar fi ca nu ai nevoie de facultatea asta ca sa scrii articole. Inteleg sa faci o facultate atunci cand iti ofera o oportunitate, iti permite sa faci ceva ce unu fara facultatea respectiva nu poate sa faca, astea ar fi : medicina, medicina dentara, inginerie, farmacie, informatica, drept etc.
La polul opus sunt facultatile cum ar fi: marketing, management, stiinte politice, jurnalism care doar iti dau ceva informatii de bun simt, in niciun caz esentiale, ceva clasificari ca sa para domenii stiintifice adevarate si zero oportunitati fata de unu care a terminat alta facultate si vrea sa lucreze in domeniul pentru care facutlatea ta se presupune ca te-a pregatit.
Il stii pe Cristian Tudor Popescu? El a terminat ingineria si e unul din cei mai cunoscuti jurnalisti din Romania. Moise Guran a terminat dreptul.

| Raducons a răspuns:

Merita sa faci facultatea asta, faci ce iti place, conteaza in viata o scoala.
Pe unii nu i-a ajutat pentru ca nu s-au stiut descurca, si nu au avut curaj sa plece unde era de lucru, dar asta nu trebuie sa influenteze pe altii care au ambitii mai mari ca ceilalti.
Deci daca unul nu s-a descurcat cu facultate nu inseamna ca si altul va avea aceeasi soarta.

| Claxon987 a răspuns:

Indiferent de facultate, vei fi incadrat ca avand studii superioare, sunt joburi care prin fisa postului impun studii superioare, cele de sef, mai mic sau mai mare. Eu daca as mai face facultate as face inginerie de orice fel, este si o meserie si ai si studii superioare

| TehDevil a răspuns:

Cauta si tu un profil de facultate care sa se incadreze cu o pasiune de-a ta, si mai ales de ceea ce se cauta! In domeniul IT, Electric si Electronic, mereu vor fi la cautare.
Poate ca acum crezi ca nu-ti trebuiesc acele studii, dar trecand ceva ani, iti va parea rau. Crede-ma, stiu ce spun! In plus, sunt job-uri unde au ca prim criteriu de anjagare studiile superiare. Si se cunoaste si la salariu!
Ia o gura de aer ( sau mai multe ), odihneste-ti creierul si stabileste-ti prioritatile in viata. E o alegere care iti poate schimba viata!

| TPULion explică (pentru TehDevil):

Uite poftim, ador partea de IT, dar se impune matematica la greu si nu ma vad facand fata deoarece nu sunt un expert in matematica. Am spus, singura facultate la care m-as vedea ar fi cea de comunicare si relatii publice, deoarece imi place sa scriu articole sau sa fiu editor.