| bleakk a întrebat:

Ma numesc Edy, am 16 ani, si provin dintr-o familie nu foarte dezvoltata material.Eu doresc sa ridic familia mea din aceasta "saracie" materiala.Am foarte mare vointa iar la scoala am note destul de bune (medie pe clasa 9-a fiind 9, 70) si sunt intraat la o clasa de bilingv engleza mate info. Vreau sa urmez si o facultate la terminarea liceului(inca nu m-aam gandit), sa am un job bine platit, si daca va fi cazul si voi gasi un plan bine intemeiat sa infiintez si o afacere.Si am nevoie de niste sfaturi/pareri in legatura pe ce sa ma axez la liceu, adica pe ce sa"imi bat capul" ( ma refer la materii), eu as prefera informatica deoarece sunt la mate-info si pot invata destul de bine(mai aales la facultate) si engleza destul de bine deoarece sunt la bilingv(6-7 ore pe saptamana). Credeti ca daca m-as duce la politehnica sau cibernetica, fara sa stiu foarte bine informatica, credeti ca as face fata(spun acest lucru deoarece sunt sigur ca la liceu nu pot invata la orele de curs informatica calumea deoarece am un profesor slab, doar singur in fata calculatorului pot invata eu singur).Am nevoie de ajutor pentru un viitor frumos si ca parintii mei sa fie mandrii de mine ca am reusit ceva in viata. Sfaturi/pareri despre ce ar trebui sa fac. vreau oameni cu experienta.

Răspuns Câştigător
| uNboRnxD a răspuns:

Sfatul meu este sa te axezi mai mult pe informatica, dar sa nu uiti ca dai Bacalaureatul la Romana, Matematica. Daca vrei sa te realizezi in viata si sa ai un venit foarte bun (adica peste 1.000 euro luna precizez ca in Romania, in celelalte tari primesti mai mult). Am vazut multi informaticieni care arata jalnic, sfatul meu ca poti combina viata de birou sau in cazul tau invatatul cu sportul. In concluzie axeaza-te pe informatica si vei avea un viitor stralucit.

| bleakk explică (pentru uNboRnxD):

Fac fitness(sala) de pe acum stiu cum e

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Romania nu vrea sa piarda" materie cenusie" --- ca sa ramana in tara, programatorii beneficiaza de o facilitate de care, pana acum, nu se bucura nimeni, in nicio alta ocupatie/activitate si anume aceea ca, salariul lor nu este impozitat(Legea nr.571/2003,art 55, alin4, litera I ) --- vesi sursa :http://www.avocatnet.ro/......atori.html

Daca mai adaug ca salariul unui programator cu cativa ani vechime se invarte in jur de 8000 lei/luna, vei avea suficiente motive sa alegi ocupatia de programator.
Succes si numai bine!

| ToțiPentruUnu99 a răspuns:

Deja trebuie sa fie mandri de tine, cu asa medie si ca esti si foarte destept din cate spui tu...axeazate,"bate-ți capul" la ce stii tu mai bine, daca te pricepi la informatica, axeaza-te pe aia, eu asa as face