| c123oco a întrebat:

Mi-am achizitionat si eu o pereche de porumbei dintrecare mai am masculul(femela mi-a scapat si nu mai vrea omul acela sa mi-o dea).Am vazut la mai multi crescatori, cand le da mancare ei nu se sperie si mananca in prezenta lor.La mine nu procedeaza asa.Va rog dati-mi un sfat.Dau fundita celui mai bun raspuns!

1 răspuns:
| HPPJATO a răspuns:

Cateva chestiuni de baza:

1. NU se lasa mancare la discretie, asta ii face mai speriosi. Trebuie sa depinda de om, sa se bucure cand te duci la voliera, nu sa fuga. Pe cat posibil se invata la un semnal cand le dai masa si stai cu ei cat mananca dupa care ridici ce nu s-a consumat in 10 minute maxim. 2 mese pe zi.
2. In prezenta porumbeilor te misti fara gesturi bruste, cat mai lent.
3. Cu cat petreci mai putin timp cu ei, cu atat sunt mai speriosi. Aveam porumbei care stateau pe mine si imi mancau din palma dar dupa ce lipseam de acasa cate o luna erau salbatici, parca dadea uliu-n ei cand intram in cusca.