| TheTimeKiller a întrebat:

Reformulez niste intrebari la care nu stiu raspunsul :
1)Prin ce/cate cai pot deveni paramedic(am inteles ca pot deveni prin mai multe cai : curs, facultate, pompier-curs ). Vreau sa imi enumerati metodetele va rog frumos.
2)Ar fi diferenta de salariu din cauza caii pe care o aleg? Constientizez ca daca termin facultatea ar trebui sa am salariul mai mare (stiu ca la aceasta meserie nu prea trebuie sa te gandesti la bani, dar toti avem nevoie mai ales ca asta vreau sa fie viitoarea mea meserie)
3)Daca ar fi sa devin intai pompier apoi sa fac cursul de paramedic, ce ar trebui sa fac ca sa devin pompier (ce profil ar fi mai bun la liceu, ce facultate)?
PS. Am 14 ani si inca nu m-am hotarat la ce profil vreau sa ma duc(eu m-am gandit la stiintele naturii pentru ca m-ar ajuta in viitor).
Va rog frumos, as dori cat mai multe raspunsuri.

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Para-medic inseamna cineva care nu este medic dar are tangenta cu acest domeniu, la fel cum para-normal e ceva care nu este considerat normal dar porneste de la normal. Paramedicii nu sunt medici, ca atunci ar fi medici, nu paramedici. Paramedicii provin intr-adevar din randul pompierilor, dar subofiteri, nu ofiteri, care au o pregatire suplimentara medicala (cursuri speciale), ei intervin la cazuri mai speciale, la descarcerari, in situatii speciale unde este nevoie de o pregatire speciala pentru interventii deosebite, nu doar medicale - acolo merg medici sau asistente "normali". Paramedici mai sunt si voluntari din randul studentilor la medicina, deci nu sunt deja medici pentru ca nu au terminat facultatea, si o fac in special cei care vor sa faca medicina de urgenta ca specializare si vor sa aiba expunere la cat mai multe cazuri si sa invete cat mai multe lucruri. Deci ar trebui sa faci o scoala de subofiteri de pompieri. Daca insa esti foarte bun la scoala si nu esti mare sportiv sau amator de regim militar, fa cum spui stiintele naturii ca liceu si da la medicina, poti sa faci medicina de urgenta. Oricum, pana termini liceul te poti razgandi iar de la stiintele naturii ai mai multe sanse si in alte domenii/directii. Aici poti vedea informatii despre admitere la scoala de subofiteri pompieri si situatii de urgenta (conditii admitere, examen, probe, subiecte nr. locuri etc.) http://www.scoaladepompieri.ro/admiterea.htm
Exista si facultatea de pompieri, in cadrul Academiei de politie din Bucuresti, numai ca de aici iesi echivalentul unui inginer si nu ei intra la interventii, subofiterii sunt cei care o fac. Sper ca te-am lamurit :) Succes!

| TheTimeKiller explică (pentru mixxjim):

In legatura cu salariul nu sti nimic, nu? Pentru ca m-ar interesa si asta. Ma intereseaza diferenta dintre a termina o facultate (cu rezidential facut in medicina de urgenta) si a lua acele probe la pompieri. Multumesc mult pentru informatiile oferite. Ai funda!

| mixxjim a răspuns (pentru TheTimeKiller):

In principiu pompierii au salarii ceva mai mari, pentru ca in sistemul respectiv sunt mai mari decat in cel de sanatate si au un spor pentru pregatirea suplimentara pentru paramedic, si un spor de periculozitate etc. Trebuie sa tii cont insa ca la scolarizare nr. de locuri la pompieri este mult mai mic decat la medicina, ca locurile de munca sunt mai multe la medicina decat la pompieri si ca veniturile unui medic nu se limiteaza doar la salariu, mai are colaborari pe la clinici private sau venituri de prin alte surse, stii cum e cu veniturile medicilor happy Pompierii altceva decat salariul nu vad. Ca medic eventual poti pleca si prin strainatate daca stii foarte bine cel putin o limba straina, la pompieri e un pic mai dificil, la un moment dat stiu ca aveau contract sa stea in sistem un numar minim de ani (3 sau 5), altfel plateau toate cheltuielile de pe perioada scolarizarii (internat, uniforme, masa etc). La medicina faci scoala in medie cam 10 ani, 6 facultatea si cu o medie de 4 reziantiatul, eventual inca 2 un master sau vreo alta specializare, la pompieri termini mai repede cu partea de scolarizare. Dupa cum vezi, sunt avantaje si dezavantaje de ambele parti, si fiecare meserie cu frumusetea ei, asa ca nu-ti ramane decat sa inveti serios ata timp cat te mai gandesti ce varianta sa alegi, astfel incat sa poti face face oricarei directii vei decide sa alegi happy

| TheTimeKiller explică (pentru mixxjim):

Multumesc, inca o data si pentru acest raspuns.

| mixxjim a răspuns (pentru TheTimeKiller):

Cu placere! happy

6 răspunsuri:
| Boo a răspuns:

Exista scoala de subofiteri de pompieri pavel zaganescu in prahova. se fac 2 ani.

| TheTimeKiller explică (pentru Boo):

Si de acolo ies ce vreau eu? Adica paramedic? Se face dupa liceu, nu? Si eu vreau neaparat paramedic, nu doar pompier pentru ca pompierul e ceva diferit fata de paramedic. Din cate am inteles, as putea intai sa ma fac pompier si dupa sa dau examenul pentru paramedici(dar am inteles ca sunt putine locuri in acest caz) si ar ramane a doua varianta cu facultatea de medicina care dureaza 10 ani(cu tot cu rezidential la medicina de urgenta).