| AlxGoliatH a întrebat:

se pare ca, ca fiecare elev de cls a -8-a am intampinat asa zisa problema cu alegerea profilului de liceu si de ce nu si la o facultate.Eu pot spune ca nu suport matematica deci dupa parerea mea nu am ce sa caut la mate info, biologie hmm nu stiu ce sa zic pot spune ca sunt de 8 si chimie la fel ca matematica nu o suport, deci m-am gandit sa dau la filologie pentru ca la romana ma pricep si la limbi straine la fel.Insa acum urmeaza the big problem happy nu stiu la ce facultate as putea da pentru la la filologie nu am foarte multe posibilitati,drept nu vreau,limbi straine nu, stiinte sociale nu(cam astea dupa parerea mea sunt principalele facultati daca ai fost la filologie)M-am gandit deci ca cea mai buna pentru mine ar putea fi academia de politie pentru ca mie de mic imi place sportul in special fotbalulbig grin(sunt si la un club sportiv)si na cand eram mic m-am gandit sa ma fac fotbalist insa nu prea am sanse pentru ca parinti nu sunt de acordsad. Deci a ramas politia credeti ca este bine? As vrea sa stiu daca este cam ce joburi as mai putea avea tot din astea care nu includ matematica gen politist, pompier etc si care ar fi cel mai bun jobdin domeniul pubilc.Scuze daca am scris prea mult sper sa ma ajutati si multumesc anticipat si cu siguranta cel mai bun raspuns primeste FUNDA.

2 răspunsuri:
| stpu a răspuns:

Nu-ti fa griji de facultate. Important e sa termini un liceu bun cu medie mare, apoi te gandesti la facultate. Acum fa ceea ce-ti place. Indiferent de liceul pe care-l termini, dupa absolvire poti intra la orice facultate din Romania. Important e sa inveti bine, iar in liceu si mai important e sa inveti bine la toate materiile, chiar daca iti plac sau nu-ti plac. In viata trebuie sa faci si ceea ce nu-ti place, dar s-o faci la fel de bine cum faci ceea ce-ti place.
La 14 ani orice baiat viseaza la Academia Militara sau de Politie. Cu timpul te vei razgandi. Iar Dreptul e o facultate foarte frumoasa, unde ai mult de munca. Limbile straine sunt iarasi frumoase, mai ales daca alegi unele mai "exotice" precum japoneaza, araba s.a. Uita de fotbal. Scoala si fotbal nu se poate.
Sunt o mie de joburi care nu includ matematica: purtator de cuvant, consilier, avocat, procuror, judecator, jurnalist, analist, reporter etc.

| AlexandraP98 a răspuns:

Deci Matematica-Informatica clar nu vrei, Stiinte ale naturii nu vrei, eu zic sa nu dai la filologie pentru ca dai bac la latina si teza la latina, si filologia nu-i prea de viitor ca te faci profesor. Eu sunt la stiinte sociale si sincer e bine, matematica ai 2 ore pe sapt toti anii de liceu, dai teza in clasa a 9-a la romana, engleza, logica, istorie/geografie. Ai 1 ora de chimie pe sapt, 2 de fizica, din clasa a 11-a iti scoate fizica, chimia, biologia, tocmai ce nu suporti tu. In clasa a 10-a faci psihologia la care poti da bacul la fel ca si la logica urmeaza ca intr-a 11-a sa faci economia si clar poti da bac la ea si la filozofie/sociologie care o faci in clasa a 12-a. E profil umanist, mie imi place. Bacul e obligatoriu la istorie [la STIINTE SOCIALE]. Iti recomand profilul!

SUCCES LA EVALUAREA NATIONALA, la mine a fost un fleac!