| AlxGoliatH a întrebat:

se pare ca, ca fiecare elev de cls a -8-a am intampinat asa zisa problema cu alegerea profilului de liceu si de ce nu si la o facultate.Eu pot spune ca nu suport matematica deci dupa parerea mea nu am ce sa caut la mate info, biologie hmm nu stiu ce sa zic pot spune ca sunt de 8 si chimie la fel ca matematica nu o suport, deci m-am gandit sa dau la filologie pentru ca la romana ma pricep si la limbi straine la fel.Insa acum urmeaza the big problem happy nu stiu la ce facultate as putea da pentru la la filologie nu am foarte multe posibilitati,drept nu vreau,limbi straine nu, stiinte sociale nu(cam astea dupa parerea mea sunt principalele facultati daca ai fost la filologie)M-am gandit deci ca cea mai buna pentru mine ar putea fi academia de politie pentru ca mie de mic imi place sportul in special fotbalulbig grin(sunt si la un club sportiv)si na cand eram mic m-am gandit sa ma fac fotbalist insa nu prea am sanse pentru ca parinti nu sunt de acordsad. Deci a ramas politia credeti ca este bine? As vrea sa stiu daca este cam ce joburi as mai putea avea tot din astea care nu includ matematica gen politist, pompier etc si care ar fi cel mai bun jobdin domeniul pubilc.Scuze daca am scris prea mult sper sa ma ajutati si multumesc anticipat si cu siguranta cel mai bun raspuns primeste FUNDA

2 răspunsuri:
| lanadelsex a răspuns:

Daca vrei sa dai la academia de politie, poate ar fi fost mai bine sa te duci direct la liceul militar. Eu asa stiu ca au facut toti...

| saragrace a răspuns:

Dragul meu, buna happy. Vreau sa iti spun ca nu conteaza profilul liceului in alegerea facultatii.Te ajuta pot sa spun, ca nu e tot una sa faci de ex profilu bio si sa mergi la faculta de politie, te ajuta mai mult daca mergi pe aceeasi linie. Insa, nu conteaza profilul liceului cu faculta, nu au nicio legatura. Sfatul meu e sa urmezi profilul care te-ar conduce spre ceea ce sa faci, dar nu esti obligat sa faci asta, dupa cum am mai spus poti opta pentru filo si sa mergi la medicina de ex, asta nu conteaza. Tie ce ti-ar placea sa practici? Cu ce crezi ca te-ai descurca cel mai bine?(oricum sa nu crezi ca daca faci filo trebuie neaparat sa mergi pe ce se poate opta de acolo, nu, nu e asa.eu sunt la bio si vreau si medicina si politie, si de la filo se merge la politie, dar eu daca vreau sa merg la politie pot sa merg si daca nu's la filo, doar ca daca as fi m'ar ajuta mai mult pentru ca fac mai multa istorie atata tot)Sper ca ti-am fost de mare folos.A si inca ceva, in liceu daca nu iti place la un anumit profil poti sa te muti daca vrei, dar sfatul meu e ca odata ce ai pornit cu un profil sa numai alegi mai tarziu in a 10, 11, altul pentru ca te va incurca rau la bac. Succes si sunt aici oricand daca ai nevoie de mine! Sper ca ti-am fost de mare ajutor>big grin