| Al3xx98 a întrebat:

Sunt elev in clasa a XII-a la profil de stiinte sociale. Dar inca nu m-am hotarat ce facultate sa urmez. Ma puteti ajuta cu niste sfaturi?

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Du-te la Sport.

| Adry05 a răspuns:

Da, ca tu te duci si-ti alegi facultatea dupa ce-ti zice un necunoscut de pe un site...
Ia facultatile la rand, citeste despre ele, si gandeste-te ce ti-ar placea sa faci sa-ti castigi traiul
Sau du-te la psihologul liceului si spune-i ca nu te poti hotori in legatura cu facultatea, e obligat/a sa te ajute sa te hotorasti.

| lovegirl15 a răspuns:

Nu e ok sa iti alegi facultatea in functie de sfaturile unor straini de pe TPU. Teoretic, tu iti poti alege orice facultate doresti. Chiar daca esti la stiinte sociale, te poti duce foarte usor si la medicina, numai ca iti va veni foarte greu sa recuperezi cu invatatul pentru admitere, avand in vedere ca din clasa a11a nu mai faci chimie si biologie.
Fiind la profil de stiinte umane, cred ca cel mai bine ti s-ar potrivi o facultate cu specific umanist. Dar si aici, ai o varietate de unde poti alege.
Depinde foaarte mult de ceea ce iti place sa faci, de ce anume crezi ca te pasioneaza cel mai mult.
De exemplu, daca iti place sa citesti, iti plac limbile straine sau iti plac copiii, poti opta pentru facultatea de litere. Daca vrei sa inveti mai multe lucruri despre personalitatea si mintea omului si daca iti place sa-i ajuti pe altii, poti sa optezi pentru facultatea de psihologie. Daca iti place istoria, poti sa mergi la facultatea de istorie, sau daca iti place geografia, la facultatea de geografie.
Analizeaza bine si ce optiuni ai dupa absolvire, desi n-ar trebui ca asta sa fie un criteriu de baza in alegerea facultatii. Indreapta-te spre ce iti place tie cel mai mult.
Succes!