| bragarea12345 a întrebat:

Sunt la un liceu tehnic pe clasa a 9-a A si vreau sa ma transfer la un liceu teoretic, unde s-a intrat cu media cea mai mica 8.01.Ce trebuie sa fac ca sa ma pot transfera? Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa faci o cerere de transfer, semnata si de un parinte, care sa-ti fie aprobata de CA al liceului teoretic si avizata de CA al liceului unde esti. Ca sa-ti fie aprobata cererea o conditie obligatorie este sa fi avut media de intrare mai mare de 8, 01. De asemenea, dupa aprobare, precis va trebui sa dai unele diferente si daca nu reusesti transferul se anuleaza.

| bragarea12345 explică (pentru Ioandelasal):

Pai si daca am intrat la liceul tehnic cu 7, 4 nu pot intra?

| Ioandelasal a răspuns (pentru bragarea12345):

Nu poti.
Transferul se face in conformitate cu prevederile Regulamentului de organizare si functionare a unitatilor scolare din invatamantul preuniversitar, aprobat prin Ordinul MECTS nr. 4925/2005, cu modificarile si completarile ulterioare, citez:
"ART.136.(1) Elevii din clasa a IX-a se pot transfera numai după primul semestru, dacă media lor de admitere este cel puţin egală cu media ultimului admis la specializarea la care se solicită transferul. În situaţii medicale deosebite, elevii de clasa a IX-a pot fi transferaţi şi în cursul primului semestru sau înainte de începerea acestuia, pe baza avizului comisiei medicale judeţene, respectiv a municipiului Bucureşti, cu respectarea condiţiei de medie menţionate anterior."

| bragarea12345 explică (pentru Ioandelasal):

Daca in clasa a 9-a nu pot, in a 10-a am mai multe sanse de transfer?

| Ioandelasal a răspuns (pentru bragarea12345):

Da, ai mai mari sanse, nu se mai tine cont de media de admitere.

| bragarea12345 explică (pentru bragarea12345):

Multumesc mult!

6 răspunsuri:
| euu2307 a răspuns:

Intereseaza-te la liceul unde vrei sa te duci pentru ca trebuie sa dai niste diferente(teste) pentru ca vi de la liceu tehnic..mai bine suni sau te duci direct acolo ca sa stii la ce materii trebuie sa dai. Evident, pe langa asta trebuie sa faci o cerere de transfer