| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa devin instructor de fitness si vreau sa stiu daca ma ajuta cu ceva sa fac facultatea de educatie fizica si sport? Si ce probe sunt la aceasta facultate.

Răspuns Apreciat de Editori
| Zathara a răspuns:

Da, e posibil să devii instructor de fitness după ce ai terminat Facultatea de Educație fizică și sport.
Probele diferă în funcție de universitate, dar uite un exemplu :
• PROBĂ ELIMINATORIE: Traseu aplicativ (contracronometru)-notat cu admis/respins
• PROBA 1 – LA ALEGERE – între:
ATLETISM (100 m, 800 m – fete, 100 m, 1000 m – băieţi) sau
GIMNASTICA (exerciţiu liber ales)
• PROBA 2 – LA ALEGERE un joc sportiv dintre următoarele:
BASCHET, HANDBAL, VOLEI, FOTBAL
Ponderea probelor în media de admitere:
PROBA 1 – 45%
PROBA 2 – 45%
MEDIA DE BACALAUREAT – 10%