| KlausKlausFlorin a întrebat:

Salut tuturor.
Fac un exemplu: Daca o persoana a terminat liceul profesional de mecanic auto el practic este calificat în domeniul ăla, când se angajează la un job tot pe parte auto unde este el calificat și pe diploma, angajatorul trebuie să-l plătească mai bine pe unul care este calificat în domeniul ăla decat unul care nu-i calificat (necalificat) în același domeniu (auto) 100%?
Asta este o întrebare ce nu o știu.
Încă un exemplu.
Mâine merg 2 băieți la un servis auto, unul este calificat, celălalt nu (necalificat).
Și să zicem ca-i angajează pe amândoi, pe cel calificat trebuie sa-i dea un salar iumai bun decat cel necalificat?
Obligatoriu?
Și să mai zicem ca-i firma privată, trebuie sa respecte regula asta?

As vrea cine știe să-mi dea un răspuns mai detaliat, că sunt mai greu de cap.
Va rog frumos.
Va mulțumesc.

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Din fericire, nu da nimeni doi bani pe elevii care vin cu diploma de mecanic auto/tehnician auto.
In majoritatea service-urilor, mecanicii sunt platiti cu salariu de baza + procent din manopera incasata la lucrarile facute de el.
Nu ii pasa nimanui ca ai diploma de curs la distanta sau ai facut 5 ani de liceu auto. Esti platit pe ceea ce produci.
Daca maine se duc (nu se "duce") doi baieti la un service, cel necalificat va fi inscris la curs de mecanic auto, iar in maxim 5 luni va avea diploma de mecanic, recunoscuta la nivel european.
In experienta mea prin service-uri, foarte putini absolventi de la profil auto stiau altceva decat sa mature. Mecanicii buni erau aia care veneau de la licee mai bune sau chiar aveau facultate.
Practicantii de a 10-a si chiar a 12-a de la liceu auto, nu erau in stare sa faca o revizie singuri. Nici sa puna lantul la bicicleta nu cred ca ar sti.