| Mateiasi a întrebat:

Lucrez necalificat de 5 ani desi sunt lacatus mecanic cu diploma. Este obligat seful sa ma treaca calificat in contract sau nu?

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu este obligat sa te treaca nimeni calificat, daca te-au angajat pe o pozitie de necalificat.
Vrei sa muncesti ca mecanic calificat, iti cauti de munca ca mecanic si cand gasesti, iti dai demisia de aici si pleci dincolo.

Sunt mii de romani cu 1-2 facultati care vand la taraba in piata si nu pot cere patronului, sa le dea salariu de notari sau ce sunt, daca ei profeseaza ca vanzatori la tarabe.