| ionutz22 a întrebat:

Vreau sa dau la Politehnica Bucuresti la inginerie electrica. ce ziceti sa aleg:
-inginerie electrica sau
-inginerie si management?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| maria94ana a răspuns:

Buna! Eu sunt in anul 3 la ETTI (Electronica Telecomunicatii si Tehnologia Informatiei) una dintre cele mai "grele" facultati ale UPB-ului spune lumea. Ideea sta in felul urmator: oriunde ai da este de preferat sa iei singur aceasta decizie pentru a nu avea pe cine sa dai vina happy
In primele 5 semestre materiile sunt cam aceleasi pentru toate facultatile UPB-ului, apoi urmeaza specializarile. Umbla vorba ca sunt si facultati mai lejere si sensul in care se pot obtine mai usor niste note de trecere. Nu sunt eu in masura de a spune care sunt acelea dar stiu ca cele mai grele sunt Automatica si Calculatoare, ETTI, Energetica.

Intre inginerie electrica si inginerie si management care ti se pare ca suna mai practic, totusi? adica daca mergi la prima stii ca vei deveni inginer electrician cel mai probabil, deci ai sigur o specializare si un drum concret pe care sa mergi...iar din a doua vei iesi un inginer care stie putin din toate + putin ASE.
Oricum indiferent ce alegi sa urmezi, cand te vei angaja va conta ceea ce ai acumulat tu in cei patru ani si ceea ce stii sa faci nu specializarea terminata! happy

| ionutz22 explică (pentru maria94ana):

Multumesc frumos pentru sfat!

2 răspunsuri:
| Vasile_Francisc_1980 a răspuns:

Inginerie si management. e bine sa fii manager sa te descurci decat sa stii numai sa umbli cu firele electrice