| Erin28 a întrebat:

Salutare!
Care ar fi o alegere mai buna: Facultatea de Comunicare și Relații Publice sau Facultatea de Litere? As vrea sa merg in București.

18 răspunsuri:
| Sophieka a răspuns:

La felul in care pui problema...Mai bine unul sau doua servicii...

| Erin28 explică (pentru Sophieka):

Eu as vrea sa fac o facultate, însă nu am avut parte de o prea buna îndrumare in ceea ce privește orientare profesională. Așa că nu știu exact ce facultate sa urmez. Nu vreau sa fac și un ciclu de licență, apoi un master că sa ajung sa nu îmi găsesc un job.

| Erin28 explică (pentru Sophieka):

Ce facultate ai recomanda care sa îți ofere perspective în Romania? Știu că la litere poți avea un traseu profesional și viziuni destul de restrânse, însă nu e imposibil.

| RxTx a răspuns (pentru Sophieka):

Corect bușnițar la piața că acolo capătă abilități bosulică boss barosane mă vericule mă
Să comunice și cu prostul și cu ne prostul.
Îl învață viața să spună
Bună ziua stimate Domn!
Învață și Romnanes si germană și engleză că trebuie să se descurce
Așa că în 4 ani va fi de 100 de ori mai DIPLOMAT de cât cei cu facutatea x sau z.
Ba chiar va avea in cărțile de vizită a doi parlamentari a doi ambasadori și un senator pe care i-a servit frumos si pe care le pastreaza dar nu știe de ce
Așa poate ca vreo dată o să ii vină vreo idee ce cu ce ar putea apela la ei.

| Sophieka a răspuns (pentru Erin28):

Spune-mi ce iti place sa faci, ce te pasioneaza, ce vise ai?

| Erin28 explică (pentru Sophieka):

Nu am pasiuni care sa îmi asigure existența, pentru că literatura nu îți oferă un viitor și nu te ajuta cu nimic să îți conturezi o cariera. Așa că da, ți-am răspuns. Nu am vise, voiam sa dau la medicina de când mă știu, numai că am ales un profil greșit când am mers la liceu și nu m-am pregătit pentru admitere.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru Erin28):

"...literatura nu iti ofera in viitor..." poti sa te faci profesor de literatura la o facultate!

| Sophieka a răspuns (pentru Erin28):

Bine.

Atunci ma gandesc pentru tine la :
- Facultatea de Finante si Banci
- Facultatea de Administrare si Afaceri
- Facultatea de Afaceri internationale
- Facultatea de Marketing
- Facultatea de Management
- Facultatea de Turism
- Facultate de drept
- Sau o facultate din care sa iesi educator / invatator / profesor / asistent social.

| Erin28 explică (pentru Sophieka):

Nu vreau sa merg la o facultate care implica matematica, din start, pentru că eu sunt la filologie, cu engleza intensiv, îmi place literatură, însă mi se pare așa de greu sa ajungi profesor titular, încât nu prea mai știu în ce direcții sa merg, pentru că îmi e teama sa nu fac o facultate care sa nu mă ajute sa am un loc de muncă.

| Erin28 explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

Da, dar în curând nu vor mai fi posturi, pentru că sunt din ce in ce mai puțini studenți la astfel de profiluri. Îmi place literatură, însă mă gândesc la faptul că nu e de viitor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai buna din ce punct de vedere? De ex mie nu mi se pare buna nici una. Evident buna pentru mine.
Te ajuta cu ceva acest raspuns?
Daca nu, atunci reformuleaza intrebarea si da detaliile necesare, mama ei de treaba

| Erin28 explică (pentru anonim_4396):

Mă refer la posibilitățile pe care le ai după terminarea studiilor în ceea ce privește piata muncii. Eu termin profilul filologie, așa ca pentru cei de la uman este destul de greu sa se orienteze in alte sfere profesionale.

| RxTx a răspuns (pentru Erin28):

Te poate wjuta sa stii sa vorbesti frumos cu un barbat ce are milioane de euro si sa il cuceresti.
Dar sunt si job-uri dactilograf
Sau receptioner la hoteluri sau secretara sau sa vorbesti frumos la callcenter centralist telefonic dispecerat telefonic sunt multe locuri relatii cu publicul pe la o primarie purtator de cuvânt...
Vânzatoare de chestii mai de lux care teebuie sa intre pe sub pielea barbatilor cu milioae de euro sa dea milioanele lor pe o afacere cum ar fi o statie de betoane doua teei silozuri de cereale exista mereu nevoie de femei frumoade care sa stie sa vorbeasca si sa prezinte ceva orice de la softuri de standardizare in leasing-ul bancar pana la produsele sau serviciile diverselor companii multinationale.

De exemplu eu daca as vrea sa fac o afacere mi-as lua 4 vanzatoare din astea sexy care sa stie sa vorbeasca frumos sa mai aibe si facultate de psihologie si le-as trimite pe la propietari deanturi hoteliere... fabrici sa prezinte si sa le lase impresia ca o sa se culce cu ei daca achizitioneaza
Si atunci daca el chiar cumpara ii daunsi ei 5% din vanzare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Relatii Publice

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Comunicare si PR. Pentru limbi straine iti poti lua atestat mai tarziu daca doresti neaparat.
Daca iti doresti sa fii profesor, invatator etc, atunci cea de limbi este mai buna.

| Erin28 explică (pentru anonim_4396):

Da, știu. Doar că e foarte greu sa prinzi un post de titular.

| Gabriel2424 a răspuns:

Cel mai mult contează sa faci si ceea ce-ți place, de exemplu eu am ales Geografie, daca faci ceva ce nu-ți place si o faci sa fie, mai bine nu mai faci.

| Erin28 explică (pentru Gabriel2424):

Știu. Numai că unele lucruri care ne plac nu prea n aduc și satisfacția financiara. Adică, sunt unele facultăți care nu permit prea largă viziune profesionala.
Ce îți propui sa faci? Vrei sa fii ghid turistic, profesor?