| IEHOVADUMNEZEU a întrebat:

Salutare
Ce părere aveți despre limbajul html
Ce limbaj de programare ar trebui să învăț prima dată și care este cel mai ușor
Aș vrea ca în viitor să lucrez în acest domeniu domeniul it
Aș găsi un job ceva fără studiază în acest domeniu fără facultate și fără liceu informativ
Dau funda
Mulțumesc tuturor de răspunsurile voastre și pozitive și negative
O zi buna

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Html e un limbaj de scripting si nu de programare si nu are in sinea sa nicio legatura cu programarea.

Prima data nu ar trebui sa inveti niciun limbaj, ar trebui sa inveti ce inseamna programarea, cu ce se mananca si lucurile de baza.
Inveti bazele programarii si incerci initial sa le pui in practica in pseudocod nu in limbaj.

Odata ce ai prins cu ce se mananca treaba... atunci te apuci sa pui in practica in limbaj de programare, ideal la inceput ar C sau C++.

Nu exista limbaj de programare greu sau usor, fiecare isi are rolul lui iar un programator bun nu se incurca in sintaxa unui limbaj.

nu stiu ce e ala un liceu informativ, insa in programare ai nevoie de niste ghidaje care le obtii cel mai bine facand niste studii de profil, nu zice nimeni ca nu se poate si fara, doar pe cont propriu, pentru ca in final angajatorul iti testeaza cunostintele in mod practic indiferent de diploma sau nu, dar diploma te poate aduce mult mai repede si mai usor in fata angajatorului