| NicolaeAnton26 a întrebat:

Salutare, comunitate TPU! Aș vrea să știu care este părerea voastră(a celor care au un loc de muncă stabil și preferabil cu mai multă experiență deja) referitor la salariul mediu în România. Este salariul mediu net lunar din România cu adevărat undeva la 3000-3200, așa cum spun statisticile? Pentru că mie mi se pare că ar fi mai degrabă undeva la 4000.
Nu e neapărat o frustrare, dar tot timpul m-am consolat cu gândul că sunt undeva la mijloc prin faptul că per total salariul meu coincide cu venitul mediu net lunar în România. Încă, mă gândeam că poate sunt puțin peste medie, deoarece sunt persoane(IT-iști, politicieni, etc.) care ridică foarte mult ștacheta ca să spun așa.
Și totuși, vorbind cu mai multe persoane din cercul meu de prieteni, am realizat că poate că lucrurile nu sunt chiar așa.
Din cercul meu de prieteni, aproape toate persoanele câștigă mai bine ca mine, iar eu iau undeva la 3100 lunar.
Poate e cercul mei de prieteni de vină, dar rar întâlnesc persoane care să aibă salariu mai mic de 3000 RON lunar, indiferent că e net sau cu sporuri/bonuri.
În aceste condiții... este cu adevărat 3000-3200 un salariu mediu net în România? Pentru că exact cum spuneam, mie mi se pare că ar fi mai degrabă undeva la 4000 bazându-mă pe ce am vorbit cu mai mulți oameni.

51 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca nu ai un salariu de 4000 lei pe luna in RO iti bagi pul in ea de tara, aia nu e viata, nu e un trai decent. Mai bine faci 1000 eur prin Austria de ex si iti mananci sanatatea acolo dar ai parte de femei, cocaina, alcool si orice doreste madularu tau. Pe cand in RO un handicapat intra in tine si mori pe DN direct

| NicolaeAnton26 explică (pentru mgtow):

Exagerezi... scuze, bro... nu cred în MGTOW. I need women in my life, I will go our way(men&women way).
Poți avea femei și alcool și fără bani, just saying...

| mgtow a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Fara bani dar te va insela sau o sa stea cu tine pe interes. Stiu pe una care a venit recent la noi in firma, firmele din zona se cunosc foarte bine pentru ca e conexiune stransa din cauza importurilor si portul (ne ajutam intre noi) aflasem ca aia s-a dat la vreo 5 indivizi care activau la birou sa/i execute cu violatul desi ea are 2 copii si un barbat. Tipa romanca desigur niciodata nu stii la ce te astepti cand esti cu una de aia e mai convenabil sa le schimbi constant. mgtow is the safest choice https://www.youtube.com/watch?v=12QInvCZowU tot mai bine e sa iti vezi de viata si sa prinzi cand ai chef una - daca preferi sa te risti sa te faca pe la spate poti si asa.

| Simpatic a răspuns:

E o diferenta intre ce iei in mana efectiv si ce salariu ai pe hartie, multi incurca rau asta.
Din cate stiu eu salariul minim pe economie in romaniaeste 2300 lei dar NET este de 1400 de lei, deci 3100 de lei in mana e un salariu bunicel dar depinde de conditii, ca daca 1500 se duc pe chirie e alta mancare de peste, ca poate unul cu 2000 de lei sa o duca mult mai bine ca tine care are propriul apartament si mai aduce si nevasta sa inca 2000, iar tu poti aduce singur dublul lor dar degeaba.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt peste 1 milion de oameni care iau minimul e economie, e bine ca tu traiesti in cercurile alea, da nu aia e realitatea.

| NicolaeAnton26 explică (pentru suntserios):

Okay... dar hai să fim serioși, chiar crezi că ăia nu iau nimic pe lângă minimul ăla pe economie? eu mă îndoiesc. Nici eu nu am chiar 3000+ pe hârtie. Sunt aproape, dar nu chiar.

| cfrtobias a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Daca avem minim pe economie ce sa luam in plus lunar? happy odata pe an, al 13 -lea salar, prima de Pasti si Craciun atat happy

| suntserios a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Poate 10% iau, restul ce sa ia?

| NicolaeAnton26 explică (pentru cfrtobias):

Cunosc persoane care pe hârtie au minimul pe economie și în mână iau din sporuri și altele peste 4000 de RON laughing)

| NicolaeAnton26 explică (pentru suntserios):

În fine, nu o să dezbat prea mult, dar eu cunosc cazuri care iau mai mult decât minim, chiar dacă pe hârtie au minim. Cu mult mai mult decât minim. Îți mulțumesc mult de răspunsuri totuși ^_^

| cfrtobias a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Poate lucreaza in 3 ture sau 4 si ajung cumva acolo happy

| NicolaeAnton26 explică (pentru cfrtobias):

În cazul pe care-l știu eu, nu. Are bonus pe vânzări și vinde de rupe. Are 1300-1400 în mână, dar primește bonus la negru și dublu față de ce ia din vânzări.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Trăind în cercul vostru strâmt,
Norocul vă petrece.
Cercul tău este prea strâmt.

| NicolaeAnton26 explică (pentru sadrian46):

De fapt, e destul de mărișor, dar îți respect opinia!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai cam aia ar fi, dar... daca ai intreba acum lumea pe strada, sigur nu ar castiga cat ai castiga tu. La cat de multe perdoane sunt... as zice ca sunt mai multe care castiga putin, decat o singura persoana care castiga triplu, ca exemplu.

Dar da, ca ala ar fi venitul mediu.

| NicolaeAnton26 explică (pentru DoarBogdan):

Deci tu chiar crezi că salariul mediu este doar de 3200?

| GabiDumitrescu a răspuns:

4000, lol. Daca noi ne invirtim in cercuri cu oameni bine platiti, asta nu inseamna ca media e 4000. Si mai gindeste-te la sutele de mii de mizerabili bugetari care nu fac nimic si ridica lejer peste 5000 net, incepind de la portari si soferi. La privat nu lucreaza doar ITisti si manageri... iar majoritatea firmelor abia daca faca fata cu ~2000 RON salarii pentru cei cu munca "de jos" si nu numai.

| NicolaeAnton26 explică (pentru GabiDumitrescu):

În aceste condiții care crezi tu că ar fi media?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Sub 3000. Posibil in curand sa ajunga la 5000 daca facem media cu bugetarii care vor constitui vreo 75% din totalul angajatilor, ca se inchid firme in perioada asta pe banda rulanta...

| NicolaeAnton26 explică (pentru GabiDumitrescu):

Da... aici îți dau dreptate...

| Cristea202 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Și salariul mediu dacă ii excluzi pe politicieni, primari și toate instituțiile astea unde un om normal nu are șanse sa ajungă, cât crezi ca e salariu mediu?

Nu de alta dar am un prieten care e sudor, are vreo 5000 lei + nevastă-sa care e asistenta și are 2000. Au un bebeluș, și abia se ajung cu banii. Înseamnă că majoritatea sunt asa?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Cristea202):

Daca cu 7000 si un bebelus abia se ajung cu banii, inseamna ca oamenii sunt praf la planificare, sa fim seriosi. Si acum asistentele nu prea mai vezi cu 2000 pe nicaieri. Nu ma refer la posibile spagi, ci la salariu. Fumeaza, beau de rup, si nu se uita la rafturile cu reduceri ca alea sunt pentru saraci? Eventual au rata si la o masina pe care nu si-o permit?

| Cristea202 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

"Si acum asistentele nu prea mai vezi cu 2000 pe nicaieri" nu stiu, atât mi-a zis că are.

"Fumeaza, beau de rup, si nu se uita la rafturile cu reduceri ca alea sunt pentru saraci?" De băut nu bea excesiv, și de fumat n au fumat niciodată. Au un Logan 2004 și un apartament înghesuit, mic de 25000 euro luat acum 2 ani in rate bineînțeles. Și acum se chinuie sa și ia o casa mai mare.

| Cristea202 a răspuns (pentru Cristea202):

Daca ai zis că asta e peste mediu... Nici nu mi imaginez cum pot sa trăiască aia care câștigă mai puțin.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Cristea202):

In cazul asta nu sunt in stare sa isi planifice cheltuielile.
Mediu e 2 + 1/2 copii in maxim 6000 RON. Eventual in chirie. Acum ia si fa matematica sa vezi cum iese.

| Wr3nch a răspuns:

Depind si in ce cercuri tei invarti. Majoritatea romanilor pupa salariu minim.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Wr3nch):

Majoritatea prietenilor mei sunt oameni normali - cu studii superioare, da, dar nimic ieșit din comun, joburi per total normale.

| Wr3nch a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Pai aici conteaza factori. Unde lucreaza, vechimea, sporuri, etc.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Wr3nch):

Poliție, Penitenciar, Construcții, Farmaceutică, Asistență Medicală, etc.
Avem toți până în 30 de ani, deci nu prea mare vechime.

| Wr3nch a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Da, dar 3 din ele is de stat si cu salarii de ''bugetari'' Si in celelalte doua cazuri se plateste bine ca e greu (in constructii si plangi dupa ani de carat, spart, etc) si trebuie sa stii exact ce si cum dai ca aia care iau medicamente sa nu pupe lumina.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

In politie si penitenciare salariile nu sunt mari. A se face diferenta intre salarii si venituri: in venituri intra salariile si sporurile, indemnizatia de hrana, costul echipamentului.

| NicolaeAnton26 explică (pentru CodrutElian1990):

Okay, man, atunci e vina mea. eu vorbesc de salariul mediu în România bazat pe experiențe, nu pe acte. Nici eu în acte nu am 3100, dar ajung la 3100. Înțelegi cam la ce mă refer? din punctul tău de vedere cu salariu la negru și tot, cam unde ar fi media în România?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Wr3nch):

Nu zice nimeni de justitie, unde un grefier, sofer, arhivist are dublu salariului mediu. Iar un judecator incepator are salariu de 8-10 mii lei, dar cu toate sporurile se dubleaza.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Cred ca la 5000 lei.

| NicolaeAnton26 explică (pentru CodrutElian1990):

Well damn laughing 5000? mult! laughing

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Poate, dar nu imposibil. Gandeste-te, daca ar fi la salariul minim peste un milion de salariati - real - oare cum ar trai acestia?

| NicolaeAnton26 explică (pentru CodrutElian1990):

Bine, dar totuși 5000 e cam mult. Mi-e greu să cred că 5000 e media. Dar îți mulțumesc de opinie!

| Frank51 a răspuns:

Deci doar pentru ca ai cativa prieteni cu acel salariu logica ta zice ca statistica facuta de experti este gresita, si pe deasupra statistica ta din cercul tau de cativa oameni hotaraste salariul pentru 10 milioane laughing ba e ireal asa ceva.

| Holiday a răspuns:

De fapt venitul mediu este mai mare decat cel din statistici. O buna parte dintre cei cu salarii mici "in acte", beneficiaza si de venituri "la negru", adica nedeclarate de angajator si angajat, pentru a nu plati impozite si alte taxe. Uneori veniturile reale sunt si de 3-4 ori mai mari.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Holiday):

Yep! exact la asta mă gândeam și eu! din punctul tău de vedere, cam care crezi că ar fi salariul mediu în România?

| CodrutElian1990 a răspuns:

Politicienii nu au salariu, ei au indemnizatie, care nu intra la calculul salariului mediu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e mai usor a spune ca salariul mediu e undeva intre: 3000-4000 Net?
Varieaza mult, si nu tine numai de studiile pe care le ai, ci si de ce stii sa faci practic.

| NicolaeAnton26 explică (pentru anonim_4396):

E o diferență mare în 3000 și 4000. După părerea ta cam care ar fi salariul mediu net real în România? bazat pe experiența și cunoștințele tale

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Salariul mediu este salariul rezultat din statistica si este un salariu care nu poate varia intre 3000 si 4000 de lei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam aia e media. Daca nu stai in chirie sau nu ai rate la banci, salariul e ok.

| NicolaeAnton26 explică (pentru anonim_4396):

3000? sau 4000? e puțin ambiguu răspunsul tău

| anonim_4396 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Intre 3000 si 4000. Si eu ma plasez in intervalul asta.

| NicolaeAnton26 explică (pentru anonim_4396):

Sincer, chiar credeam că având undeva la 3100 pe lună mă plasez binișor, dar de multe ori parcă simt că ar trebui să câștig mai mult, doar ca să fiu peste medie laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Pai este bun daca nu ai rate sau chirie cum am zis. Ai salariul intreg la dispozitie. Eu am chirie si 30% din salariu acolo il dau, fac ochii cat cepele dar nu am incotro.

| NicolaeAnton26 explică (pentru anonim_4396):

Nu am rate, dar stau cu ai mei, deci da... dacă mi-aș lua în chirie o garsonieră sau apartament cu o cameră aș rămâne după toate plățile cu 2300-2400, probabil.

| Sarcopt a răspuns:

Eu iau momentan 2.400 +300 bonuri, la net ma refer