| AlbertDaniel a întrebat:

Dacă merg la o facultate de limbi străine (o limbă rară) ce şanse am la angajare după ce termin? Îmi găsesc uşor un loc de muncă(cu un salariu decent)? Şi cam ce pot face în afară de traducător şi profesor? Mulţumesc.

1 răspuns:
| Nilsson a răspuns:

Ai sanse foarte mari de angajare si pe un salariu peste medie.
Se cauta vorbitori de limbi rare in cadrul firmelor de externalizare servicii, acestea nu se ocupa doar de call center, mai sunt si proiecte care presupun munca de back office, adica doar raspunzi la niste mailuri sau faci niste rapoarte.
Poti sa te specializezi pe o limba nordica sau olandeza.