| 345676233029381230987364 a întrebat:

Sunt la liceu la filologie. Merita sa dau la Facultatea de Limbi Straine? Inafara de profesor, traducator si ghid turistic mai pot deveni ceva? Pot deveni traducator si fara facultate, adica sa invat individual apoi sa dau acel atestat? Se cauta traducatori? E o meserie buna? Cat se castiga? Se merita? Ce limbi trebuie sa stii foarte bine? Daca termin aceasta facultate pot lucra si ca manager de exemplu?

3 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Daca esti desteapta, merita. Daca nu, nicio facultate nu te salveaza.

| neutrino a răspuns:

O perioada mai poti fi somer, vanzator, iar in functie de limbi, poti fi chiar politician.

| almirock a răspuns:

Poți deveni de asemenea purtător de cuvânt, PR, jurnalist... Traducător nu poți fi fără o autorizație care în general se dă după facultate. Manager poți lucra cu orice studii...