| Gabi133737 a întrebat:

Salutare,
Lucrez în IT de 5 ani și vreau într-un sfârșit să mă înscriu la o facultate tehnică pentru a avea diploma de studii superioare.
Mi-ar plăcea să fac ceva la distanță, sunt din Cluj, lucrez aici și mai este nevoie de prezență fizică câteva zile pe lună.
Momentan am în listă Universitatea de Vest Vasile Goldiș din Arad despre care am auzit că se poate face la distanță și doar examenele sunt fizic, iar a doua pe listă este Facultatea de Inginerie din cadrul Universității Tehnice din Cluj, însă facultatea asta este la Baia Mare.
Aveți vreo idee despre acestea două? Aștept și alte recomandări.

Apreciez mult timpul vostru!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Alege Clujul, fiindca vei fii obligat sa mergi de cateva ori pe luna la examene si nu face sens sa calatoresti in Arad sau alt colt de tara.
Sfatul meu este sa te axezi pe IT daca iti place asta, fiindca la inginerie este o mare problema, deoarece nu se gasesc joburi dupa ce termini facultatea.

| 76843 a răspuns (pentru Violleta2022):

E penurie de ingineri. Cum sa nu gaseasca loc de munca?
Si nu mai spune "nu face sens" pentru ca exprimarea nu are nici un sens.

| Violleta2022 a răspuns (pentru 76843):

Du-te la fortele de munca sa vezi cati ingineri primesc ajutor de somaj sau taie frunza acasa, la colt de strada.

| 76843 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ca sunt si puturosi care traiesc cu diploma in rama, e adevarat. Dar firmele cauta ingineri in disperare.

6 răspunsuri:
| BullseyeShot a răspuns:

Dacă zici că lucrezi în IT, facultatea nu te ajută cu absolut nimic. Să spunem că te ajută doar în cazul în care vrei să "aprofundezi" materia. Angajatorii din domeniul IT nu se uită la diplome, ci la experiența dobândită şi la portofoliile pe care le ai cu aplicații codate de tine de exemplu.

| 76843 a răspuns:

Trebuie sa fie si in Cluj facultate de inginerie din moment ce au filiala la Baia Mare. Mai intereseaza-te.
In Cluj, poti face si la zi. Ce te deranjeaza daca la locul de munca trebuie sa mergi doar cateva zile pe luna?

| Gabi133737 explică:

Nu aș putea să fac facultatea la zi, ar fi prea greu de jonglat și jobul și facultatea, de asta îmi doresc să fac ceva pe weekend/la distanță chiar dacă trebuie să plătesc. Îmi e importantă diploma pentru că în viitor există posibilitatea să mă angajez la stat.