| SebyAgl a întrebat:

Salutare. Pentru a ajunge inspector la ISCTR. Ce trebuie sa fac. Si ce liceu(profil. etc) imi trebuie. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Inspectorii din cadrul Inspectoratului de Stat pentru Controlul Transportului Rutier sunt de profesie ingineri.Ingineria presupune cunostinte solide de matematica si fizica deci, va trebui sa urmezi un liceu din filiera teoretica cu profil real.Un liceu de transporturi din filiera tehnologica nu va fi cea mai fericita alegere care sa te ajute sa poti face fata unui nivel superior de pregatire tehnica(facultate )--- sunt licee slabe la care ajung cei cu medii mici de admitere in liceu!
Dupa absolvirea liceului si promovarea examenului de bac, urmatorul pas este admiterea la o facultate tehnica care asigura specializarea in ingineria transporturilor si a traficului sau autovehicule rutiere(asa cum este facultatea de mecanica din Cluj:http://mecanica.utcluj.ro/oferta-educationala.html)

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Numai cu un amarat de liceu nu ai cum deveni inspector, dar daca dupa liceu vei face si o facultate de profil, transporturi de exemplu, atunci alta va fi perspectiva ta.

| ywar a răspuns (pentru neutrino):

Tara te vrea prost, draga neutrino! Pregatirea profesionala a devenit o povara, o caramida de coada, pentru cei ce si-au frecat coatele pe bancile liceului, pe bancile facultatii ori la cursuri cu valoare post - universitara. Pun pariu ca el s-a gandit ca poate lua o mica spaga, ca deh, se poarta in tara asta...

| SebyAgl explică (pentru neutrino):

Eu am intrebat de liceu deoarece nu stiam ce profil este mai bun pentru pasul urmator, facultatea.