| AndrP a întrebat:

Salutare!
Sunt clasa a 12-a și urmează să dau bac-ul.
După ce termin liceul, aș vrea să dau în domeniul Armatei/Poliției.
Mai exact aș vrea să dau la ofițeri.
Din câte am auzit pentru a ajunge ofițer, trebuie să fac neapărat o academie însă am niște nelămuriri.
O dată, că nu știu unde ar fi mai benefic să dau, gen ofițer în politie sau în armată?
Sau nu contează?
Gen după ce termin acea academie, pot alege eu unde să mă bag?
Plus că nu știu la ce academie să mă duc, pentru ofiteri si care este minimul de medie la bac pentru admitere. Si la ce voi da probe.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Alegerea academiei trebuie sa o faci acum, ca sa stii unde te inscrii.
Vezi ca inscrierile pentru 2019 incep prin ianuarie sau februarie si dupa inscriere, trebuei sa mergi la examenele obligatorii de selectionare: analize medicale, vizita medicala, testarea psihologica si proba sportiva.
Astea sunt probe obligatorii si eliminatorii.
Daca treci de ele si iei BAC-ul cu note de peste 9, ai sanse sa intrii la o Academie Militara sau de politie ori jandarmi.

| AndrP explică (pentru Violleta2022):

Stai puțin, trebuie să i-au peste 9 în Bac?

| Violleta2022 a răspuns (pentru AndrP):

Trebuie sa ai media de intrare peste 9!