| r3laxX a întrebat:

Salutare,
Sunt interesat in a deveni profesor de matematica.
Problema este ca nu stiu ce facultate trebuie urmata pentru aceasta.
Ma poate ajuta cineva?
Sunt interesat in a merge la Cluj la facultate

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Facultatea de Matematica cu specializarea in Matematica, Matematica informatica sau Informatica. Poti afla mai multe detalii pe site-ul lor http://www.cs.ubbcluj.ro/. Ai putea dupa facultate sa te indrepti catre asistent la universitate si apoi sa urmezi treptele pana doctor universitar, ai fi mai mult in castig decat un simplu profesor la un liceu sau scoala generala. Chiar daca vei invata mai mult in cursul anilor, desi financiar o vei duce mai bine.

Succes catre drumul pe care doresti sa-l urmezi!

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Indiferent facultatea, accesul la o cariera didactica este deschis numai daca te inscrii si urmezi un program de studii psihopedagogice.Programul poate fi urmat concomitent cu studiile de licenta.
Cat despre facultate, cea mai indicata este Facultatea de matematica -informatica(domneniul matematica ) din cadrul UBB Cluj

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Facultatea de matematica, sau matematica-informatica(pe viitor poti lua si ore de tic) strict astea doua.