| EUeStEEu a întrebat:

Salutare TPU.
As vrea sa vorbim despre ceva, ideea este ca pe mine unul nu prea ma pasionează atat de tare(dar as putea s-o invat) informatica sau programarea în esență, dar cand ma gândesc ca un inginer software ia in jur de 8000 de lei, desigur cu ceva experiență ma face sa-mi schimb puțin percepția de a avea o carieră in IT. Sunt cls 10 si nu stiu inca ce-mi doresc sa fac, dar ideea este ca m-as bucura enorm la un salariu atat de mare, dar nici nu ma incanta atat de tare ideea de a fi programator.
Voi ce spuneți? Ati putea face ceva care nu neapărat ca nu v-ar placea, dar nu se regăsește printre pasiunile voastre, doar pentru bani? O mulțime de bani...

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am peste 60 de ani dar daca as avea un viitor in fata astazi m-as apuca de informatica. La varsta de 61 de ani am invatat sa lucrez in Linux. Reparam si calculatoare. Am incercat si programare dar n-am reusit decat sa fac o agenda telefonica. Nu am nici cine sa ma ajute si singur este extrem de greu. Acum, in scoala, este momentul.

| Violleta2022 a răspuns:

Ca nu vei face multi purici in programare, pentru ca nu te atrage meseria asta si nu o vei face de placere, sau foarte bine, odata ce nu te intereseaza...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca tu crezi ca o sa reusesti sa fii un programator bun in conditiile in care nu iti place acest domeniu te cam inseli. Programarea e o chestie extrem de migalosa. Fara sa iti placa sanse minime sa reusesti.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am fost la un curs de marketing, mai pe românește de vânzător. Acolo am fost învățat așa. Că munca pe care o faci, adică activitatea cu care își câștigi existența, trebuie să îți producă bani și satisfacție, bani și mulțumire sufletească. Adică și una și alta, împreună.

| flixbuster a răspuns:

In IT nu lucreaza (si nu castiga bine) doar programatorii.

| flixbuster a răspuns:

Ceva mai la obiect, IT-ul este azi plin de mercenari (= doar pentru bani) asa ca nu ai fi nici primul si nici ultimul.

Răspuns utilizator avertizat