| t8t7s21 a întrebat:

Buna TPU. Am intrat la Facultatea de Automatică și Calculatoare, specializarea Automatică și Informatică Aplicată. Pot iesi programator sau inginer software/developer de la specializarea asta?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Felicitari, dar cred ca trebuia sa te informezi inainte sa dai admitere.laughing

,, Ce job-uri poate avea un inginer de Automatica și Informatica Aplicată?

Inginer de sistem software / Inginer de dezvoltare a produselor software
Inginer automatist / Inginer în instrumentație de măsură
Inginer în realizarea, întreținerea și dezvoltarea aplicațiilor web
Proiectant sisteme informatice
Specialist în proceduri și instrumente de securitate a sistemelor informatice
Programator / Proiectant inginer de sisteme și calculatoare
Administrator de rețea de calculatoare
Inginer sisteme de securitate / Proiectant sisteme de securitate
Specialist mentenanta electromecanica-automatica echipamente industriale
Specialist in domeniul proiectarii asistate pe calculator
Cercetare / proiectare în departamentele R&D ale unor companii de top, inclusiv multinaționale
Integrare și dezvoltare de echipamente și soluții de automatizare pentru toate ramurile economiei
Inginer de exploatare și mentenanță în orice companie din industrie și servicii
Inginer de sistem în departamentele IT ale companiilor
Programatori în companii de dezvoltare de software''- https://hidrotehnica.utcb.ro/......-aplicata/

https://ac.tuiasi.ro/......-aplicata/

Succes.

3 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Programator sau software developer sunt funcțiile pe care le poți avea, însă tu din facultate ieși cu profesia de inginer în acel domeniu.

Deci, ieși inginer, și poți ocupa orice funcție din domeniul IT.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bravo! Felicitări pentru rezultat! Multe succese și bucurii în viață să ai!