| Kennedy97 a întrebat:

Salutare,TPU! La toamnă intru în clasa a XII-a.iar după aş vrea foarte mult să urmez o şcoală de subofiţeri de jandarmi. Am trei întrebări:
1. Se merită să devin jandarm? Adică am văzut foarte multă lume care au reacţii negative când aud de "jandarmi".
2. Care este salariul unui subofiţer?
3. Dacă aş urma după această şcoală militară,la facultatea de drept,desigur,la "fără frecvenţă",am auzit că de acolo, aş putea deveni ofiţer de jandarmi. Care este salariul unui ofiţer? big grin
Vă mulţumesc!

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

Orice pădure are și uscături.
Multă lume reacționează așa când aud de jandarmi deoarece au fost cazuri când unii au abuzat de puterea cu care au fost investiti.
Asta nu înseamnă că există și oameni care sunt mândri că au această meseria și își fac treaba așa cum trebuie.
Dacă tu apreciezi munca unui jandarm, îți place și ai vrea să urmezi această carieră, da, se merită.
Salariu subofițer : În jur de 1600-2000 de lei, cu tot cu norma de hrană.
Salariu ofițer : În jur de 2000-2500 lei.
Eu zic că dacă vrei să devii ofițet să nu te complici cu școală de subofițeri și drept.
Dai la Academie direct, faci 3 ani în loc de 2 și ieși ofițer.
Admiterea nu diferă cu mult.
Baftă!

| Kennedy97 explică (pentru Sadop):

Am luat în calcul şi Academia, dar faptul că sunt un pic mai "solid", adică la 1, 85 să am aproape 90 kg, nu cred că m-ar avantaja aşa de mult acolo... oricum îţi mulţumesc! Cel mai mult mă interesau ultimele două puncte. big grin

1 răspuns: