| anonim_4396 a întrebat:

Vreau si eu o parere despre urmatorul lucru:

***in aceasta vara vreau sa urmez CN Mihai Eminescu,la bilingv (franceza). Iubesc franceza! (am unele momente cand imi este mai usor sa vorbesc in franceza decat in romana)***

M-am gandit si la viitor si vreau sa ma fac profesor,dar stiti si voi ce salariu are un profesor (debutant) si cu acei bani esti muritor de foame! Cand citeam pareri (chiar d'ale voastre) am vazut si alta optiune,mai bine platita:traducator/translator. [m-am gandit sa profesez in ambele meserii in acelasi timp, deoarece profesorul are o norma relativ mica, de 18 ore/saptamana parca]

Vreau sa stiu cum este aceasta meserie (cat de solicitanta este, unde este solicitata si daca poti,, macar supravietui" cu cat castigi dupa urma ei).

FUNDA + voturi pentru toti!

PS:puteti sa ma contraziceti daca am scris tampenii!

Răspuns Câştigător
| Anca95 a răspuns:

Buna! Si eu sunt o mare iubitoare de franceza.Parerea mea este ca nu se merita sa devii profesor in ziua de azi pentru ca in primul rand ai un salariu de nimic si mai esti si bataia de joc a elevilor. Uite ce te sfatuiesc eu: dupa ce intri la liceu si vei invata mai multe chestii in ceea ce priveste limba franceza da-ti DELF-ul, B2 de preferat si in felul acesta poti studia in Franta ceea ce vrei tu.Repet, este doar parera mea daca tie-ti place asta pana peste cap urmeaza-ti visul!

1 răspuns:
| Ana22229 a răspuns:

Pai asa sa faci dar sa stii la perfectie franceza funda