| anonim_4396 a întrebat:

Ce studii trebuie sa urmezi pentru a deveni profestor? (limba franceza) Ce facultate si ce liceu?

Eu vreau sa urmez CN Mihai Eminescu la filologie-bilingv-franceza. [dar nu trebuia liceul pedagogic?]

Orice informatie clara va primi vot+FUNDA (cel mai bun)

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Dupa terminarea liceului - cel pe care l-ai mentionat este foarte bine ales - faci facultatea de limbi straine unde ai doua optiuni, limba franceza principal - limba romana secundar sau limba franceza principal si o alta limba straina secundar sau facultatea de filologie, cu limba romana principal si limba franceza secundar. ca sa poti merge in invatamant trebuie ca pe perioada facultatii sa faci toate cursurile care tin de predare: psihologie scolara, metodica, tehnici de predare, practica pedagogica etc. in plus, la terminarea facultatii, pe baza diplomei de licenta, iti poti lua si certificat de traducator si poti face si traduceri. succes!

1 răspuns:
| youaremyfavouritecolour a răspuns:

Nu ca sa devii profer trebuie sa uemezi liceu cu profil gen limba romana, si limsi straine, dupa terminarea acestui liceu faci facultatea si ajungi prof de franceza