| Cristian_Andrei_1997_MmOR a întrebat:

Salutare tuturor, am 24 de ani si sunt student la medicina generala anul 5 avand restante peste restante si 0 motivatie sa o mai continui nu ma vad medic si nu ma identific cu mai nimic. S-a ajuns aici treptat fara sa imi dau seama nu mi-a mai facut placere sa fac lucruri ce alta data imi placeau si usor situatia asta a influentat tot din viata mea si simt ca ma afund intr-o gaura despre care nu pot vorbi cu nimeni. Sunt nehotarat intre a alege alta facultate cert e ca ba nu imi mai mai place nimic ba sunt pasionat de orice altceva numai de medicina nu.
Tot ce aud este "Ai ajuns anul 5 e tarziu sa renunti / medicina=bani / pierzi toti banii dati pe pregatiri admitere iar urmatoarea facultate va fi la taxa" si ma fac sa ma intreb daca am dormit si m-am trezit abia acum si chiar e capatul lumii?
As dori pareri de la cei ce s-au confruntat cu situatia mea si sau care au trecut peste si ce ati facut?
Multumesc

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Eu zic sa termini facultatea odata inceputa, dupa care mai poti face una.
Cu cele doua facultati terminate te vei putea angaja in bresele dintre cele doua meserii, care deseori se platesc si mai bine decat cu o singura facultate. Motivul? Sunt putini care au doua facultati, dintre care una este medicina.

| Violleta2022 a răspuns:

Am facut prima facultate de inginerie la insistentele parintilor. Nu mi-a placut si nu am practicat-o niciodata, necesitand o a doua pe care am facut-o si o practic de peste 30 de ani, asa ca te inteleg foarte bine cum este cu lipsa motivatiei si tragerea aia de inima, sa faci ceva ce nu simti ca ti se potriveste si sa pierzi timp inutil.

Opreste-te si gandeste-te foarte bine ce vrei tu adevarat sa profesezi pentru urmatorii 40 de ani.
Ce te-ai vedea tu facand cu placere zi de zi?

O facultate de 6 ani si 4 ani de rezidentiat sunt deja 10 ani de invatat pe rupte si apoi, non stop invatat tot ce-i nou fiindca medicina evolueaza si trebuie sa stii tot timpul ce boli, simptome si medicatii noi apar.

Nu uita: decizia asta iti apartine TIE, nu parintilor, nu prietenilor, doar TIE!

| LordCristobal a răspuns:

Salut!
Nu,nu e capătul lumii dacă renunți la medicina!
Daca nu te vezi medic și nu te regăsești în medicină chiar nu are sens sa mai continui facultatea!
Pentru a fi medic trebuie sa ai o chemare specială nu poți face medicina doar pentru că se câștigă bani frumoși.Pana la urmă să fii medic e o meserie speciala deoarece pacienții își pun încrederea în tine că sa îi vindeci.Si daca greșești ceva în medicină e nasol pentru pacienți care pot ajunge într-o situație gravă.
Bun, eu zic sa nu mai asculți de x și y și sa faci ce spune suflețelul tau.Pai și dacă dădeai bani pe pregătire în continuare și ajungeai un medic prost era mai bine? Nu, nu era mai bine nici pentru tine și nici pentru pacienții tăi.
Așa că sa nu îți pară rău după bani in cazul in care renunți la facultate.
Dar vezi că trebuie să iei o hotărâre asupra viitorului tau.I-ati o oră din timpul tau liber in care sa te gândești ce sa faci cu viața ta. Daca vrei sa te duci la alta facultate bine ar fi sa alegi o facultate cu un domeniu care îți trezește interesul său care te pasionează.
La 24 de ani nu e târziu daca vrei sa te apuci sa faci altceva.

| proserpina22 a răspuns:

Nu este capătul lumii, nu asculta ce spune lumea, asta doar o să te îmbolnăvească. Am avut un prieten care a repetat de 3 ori primul an de la medicină pentru că toată lumea avea așteptări de la el și nu voia să dezamăgească pe nimeni și s-a deformat efectiv de la stres. El spunea că e în anul 3 de medicină, iar ai lui făceau datorii la bancă ca să-l țină în facultate. După ce a zis mamei lui de asta, ea nu a vorbit 3 zile cu el, însă toate lucrurile au revenit la normal când a văzut ce activ a devenit după ce s-a lăsat de facultate. S-a angajat la Glovo vreo 2 ani, iar acum a ajuns să locuiască în capitală pe banii lui și să lucreze la birou. E extrem de împlinit, a ajuns foarte fericit, face alergări, își ajută familia, a început altă facultate și zici că a întinerit.
O să fie greu câteva zile pentru cei de lângă tine probabil, dar când o să te ridici o să se bucure pentru tine și o să dea uitării trecutul. Nu recomand să mai continui, deoarece un an în plus de stres o să treacă cât 10, plus că dacă ai și restanțe o să fie foarte greu, nu o să te bucure nimic și probabil nici nu o să mai vrea creierul tău să mai învețe. Plus că nici meseria nu o să te bucure dacă nu o faci pe placul tău.
Eu îți recomand să renunți, să te angajezi undeva și să experimentezi viața pentru a observa ce îți place să faci. Poate te angajezi undeva unde îți place și nu o să mai ai nevoie de facultate, doar sunt mii de români care sunt angajați așa și câștigă mai bine decât unii cu facultate. Consider că ai nevoie de puțină libertate pentru a recâștiga cheful de viață pe care l-ai pierdut. Nu pune presiune pe tine pentru a urmări ce spun ceilalți, ascultă-te pe tine și oferă-ți o perioadă de relaxare...nu se termină viața dacă stai un an fără facultate.
Acum legat de bani, ei sunt ca să fie cheltuiți. Oamenii cheltuie bani pe foarte multe lucruri nefolositoare, doar că nu observă pentru că nu vor. Ei o să vină și o să plece, nu te atașa de ei și nu lăsa lumea să te facă că ei sunt un capăt de lume. Îți urez tot binele din lume, sper să ajungi fericit!