| Damoc_Ana_1979 a întrebat:

Scriu de mult timp:proza versuri.am si un roman pe terminate destul de interesant...si nu zic doar eu ca am talent. Insa financiar o duc foarte prost si nu am bani sa platesc editura...sunt persoana cu handicap grav.TPU ma poti ajuta sa gasesc o editura dispusa sa publice gratuit din ce scriu?

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Din pacate perioada economica pe care o traversam acum cu totii nu prea mai lasa loc pentru multe lucruri. Editurile iti vor publica scrierile doar daca vor fi sigure ca investesc 1 leu si castiga 1000, respectiv ca se va vinde ceea ce au publicat. Poti sa contactezi direct editurile, sa le trimit pe mai un capitol sau cateva fragmente din ceea ce ai scris - nu tot, pentru ca ar putea publica ceea ce le-ai trimis cu numele altcuiva, oricum sunt sanse mici ca tu sa afli ca au facut asta. Mai poti incerca si la fundatia Dan Voiculescu http://www.fundatiadanvoiculescu.ro/category/programe-2/, ei au tot felul de concursuri de literatura cu premii, burse etc, contacteaza-i si intreaba-i cum ai putea proceda, daca ai sa castigi un concurs pe la ei sau o bursa iti poti publica si cartea, desi cheltuielile sunt foarte mari. Succes si felicitari pentru ceea ce faci, in pofida problemelor pe care le ai!

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuie sa platesti editura.
Publicarea oricarei carti se poate face in doua moduri:
-Printr-o editura, care publica lucrari de acel gen, daca le place si o retin spre publicare. In acest caz se ocupa ei cu tiparirea si distribuirea, suportand toate cheltuielile si tu o sa primesti o anumita suma stabilita prin contractul incheiat cu editura.
-Tiparirea cartii pe cheltuiala ta, printr-un contract cu o tipografie. In acest caz suporti tu cheltuielile de tiparire si trebuie sa te ocupi si de comercializare. Succes!

| CataC a răspuns:

Buna
Nu e nimic gratis pe lume, editurile sunt societati comerciale, cu angajati care trebuie platiti, sunt o afcere ca oricare alta, nu publica gratis.
La fel, tipografia.
Imi pare rau sa te dezamagesc, dar societatea nu functioneaza asa.
Mult succes

| Damoc_Ana_1979 explică (pentru CataC):

Ai dreptate CataC nu cer mila. Eu fac ce imi dicteaza sufletul, scriu. din banii pe o carte as putea poate sa-mi permit o operatie sa merg din nou. De scris nu scriu doar pentru mie.CE NASOALA E SOCIETATEA ASTA...SA IA PIELEA DE PE OM

| CataC a răspuns (pentru Damoc_Ana_1979):

happy N-as da vina pe societate, asa e peste tot, nu ia nimeni pielea de pe nimeni.
Nu stiu daca dintr-o carte ca debutant se scot asa multi bani, dar ai putea sa incerci sa apelezi la o fundatie cu scopuri medicale.
Ai putea incerca sa faci un site/blog unde sa publici, sa vezi daca are succes si la publicul larg, nu numai intre cunoscuti. Poate de acolo gasesti si vreun fan potent financiar.
Mie mi-a dictat sufletul sa fiu fotbalist, si am ajuns sa lucrez in IT, realitatea nu tine cont de visuri.
Multa sanatate

| mixxjim a răspuns:

Draga mea, uite o editura care cauta tineri tineri pasionati de scris, vezi poate ei legatura cu ei si poate iese ceva. Este vorba de Editura Capital http://www.bestjobs.ro/locuri-de-munca-colaboratori/68857/editura+capital/5
Poate-mi dai un semn daca iese ceva :) Bafta, numai bine!

| amuzanta a răspuns:

Pai... imi pare foarte rau, cauta pe internet si vei gasi ceva foarte bun acum primesc funda?

| Damoc_Ana_1979 explică (pentru amuzanta):

Vrei fundita de mine? multumesc tot caut de ceva timp...dar nimic nimic

| amuzanta a răspuns (pentru Damoc_Ana_1979):

Pai am vazut intrebarea si am zis sa raspund

| amuzanta a răspuns (pentru Damoc_Ana_1979):

acum funda?

| amuzanta a răspuns (pentru Damoc_Ana_1979):

Acum primesc funda?

| lemar a răspuns:

Incearca sa gasesti o fundatie dispusa sa-ti finanteze publicarea materialelor.Prezinta povestea ta celor de la "Mereu aproape". Gandeste o campanie media.Trimite mailuri tuturor marilor edituri si revistelor de profil cu ceea ce ai scris.Fa-ti un blog si promoveaza-l cat mai bine online.
Bafta!

| Cosmy555 a răspuns:

Incearca sa incepi de jos. Publica pe internet, prezinta-le prietenilor si poate intr-o zi cineva te va descoperi. Merita sa incerci. In ziua de azi rabdarea e de aur. Va fi greu dar altfel...

| Damoc_Ana_1979 explică (pentru Cosmy555):

Am publicat de 4 ani am blog si cei care il viziteaza spun ca am talent! http://ana-maria-damoc.blogspot.ro/