| SmoKeD a întrebat:

Se merita sa lucrezi in it? Cam cat castigi la inceput? Dar dupa?

Răspuns Câştigător
| marvellover a răspuns:

Programator junior: salariu lunar între 300 euro – 600 euro.

Software engineer (3-4 ani experienţă): între 800 şi 1.400 de euro pe lună. Valoarea modală pentru software engineer e de 1.000 de euro pe lună (majoritatea specialiştilor angajaţi pe această poziţie câştigă lunar 1.000 de euro).

Senior Software engineer (4-6 ani experienţă): între 1.400 de euro şi 2.000 de euro pe lună. 1.600 de euro câştigă lunar cei mai mulţi seniori pe această poziţie.

Project manager: 1.800 euro – 2.500 euro lunar. Majoritatea project managerilor au un salariu net lunar de 2.000 de euro.

Director de departament dezvoltare software: peste 3.000 euro pe lună.

Salarii nete lunare din zona de administrare reţele / sisteme

Help desk (0-2 ani experienţă): între 200 de euro şi 400 de euro pe lună. Cei mai mulţi juniori sunt remuneraţi cu 300 de euro pe lună.

Următorul nivel pentru aceeaşi poziţie, cu 3-4 ani experienţă relevantă: între 400 de euro şi 800 de euro pe lună. 500 de euro e salariul net lunar oferit acum pentru majoritatea celor de pe această poziţie.

Administrator sistem / reţea cu 2-4 ani experienţă: între 800 de euro şi 1.400 de euro pe lună. Cei mai mulţi câştigă 1.000 de euro pe lună.

Senior administrator de reţea (4-6 ani experienţă): între 1.400 de euro şi 2.000 de euro pe lună.

Administrator de reţea cu specializare pe tehnologii Cisco şi certificare CCIE: peste 2.000 de euro pe lună.

Project Manager: de la 1.800 de euro la 2.500 de euro pe lună. Majoritatea project managerilor câştigă 2.000 de euro pe lună.

IT Manager: între 2.500 de euro şi 6.000 euro pe lună. Cel mai frecvent salariu net lunar al unui IT Manager e de 3.500 de euro.

2 răspunsuri:
| cei7pitici a răspuns:

E putin spus ca se merita avand in vedere ca in urmatorii 20 de ani toate slujbele vor implica cunostinte medii de it.Este o alegere de viitor, tehnologia avanseaza si este nevoie de oameni sa o stapaneasca.In jur de 10-12 mil pentru inceput la noi in tara insa in strainatate castigi mai mult.Un it-ist cu experienta castiga in jur de 20 mil.Bafta

| olivert1310 a răspuns:

Pai depinde de pregatirea ta. La inceput poti sa iei 1000-1500 ron si poti sa ajungi la 3000euro daca ai master sau doctorat in IT. Am un var face doctoratul acum, insa cu masterul pe care il are in IT, ia pe undeva pe la 1500 de euro. Treaba este ca ai mult de invatat daca vrei un salariu ca ala in IT. Multa bafta!