| jessyyou a întrebat:

Stie cineva cei cu facultatea asta de atropologie? Este ceva perspectiva?

2 răspunsuri:
| PeFuga a răspuns:

Daca iti place istoria si sociologia ai sanse cu facultatea asta. Masteratul pe antropologie (Bucuresti) din ce stiu eu este foarte bine cotat si ofera multe oportunitati.

| AlinG5 a răspuns:

Masterul de Antropologie pune un accent deosebit pe componenta practică, pe realizarea de către masteranzi a unor cercetări empirice proprii în domeniile de interes ale antropologiei. Astfel, de la un prim curs de metodologie care asigură "intrarea în teren" şi până la practica de specialitate şi internship-ul asigurate de master, studenţii vor fi permanent îndrumaţi în iniţierea şi realizarea unor investigaţii de teren.
Masterul de Antropologie oferă absolvenţilor competenţe avansate în analiza calitativă şi abordarea componentelor culturale ale activităţilor umane, de la anchetele sociale la studiile de piaţă. De asemenea, masterul oferă competenţe în analizele comparative şi trans-culturale, tot mai necesare în contextul actual al globalizării. Pe de o parte, el oferă primul pas într-o carieră de cercetare şi învăţământ în domeniul specific al antropologiei. Pe de altă parte, masterul de antropologie oferă competenţe complementare extrem de utile unor discipline foarte diverse, de la urbanism la medicină şi de la economie la administraţie şi politici publice. Numeroşi absolvenţi ai acestui master lucrează în prezent în domenii atât de diferite precum psihiatrie, studii urbane, dezvoltare locală şi regională, management cultural, marketing, publicitate etc.