| anonim4536 a întrebat:

Sunt clasa 12 si urmeaza sa dau bacul, iar profesoara mea de matematica a spus ca nu ma baga in bac daca nu stiu nimic. Intrebarea mea este urmatoarea.Pot sa ma inscriu doar la proba la limba si literatura Romana si Biologie fara sa sustin proba la matematica sau nu pot si trebuie sa dau la toate sau la niciuna?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu depinde de profesoara sa intri la examenul de bacalaureat, depinde numai de tine, respectiv sa promovezi clasa a XII-a (sau a XIII-a dupa caz) si sa te inscrii.
Eventual profesoara te poate lasa corigent la matematica dar tot poti sustine examenul, dupa ce treci la corigenta.
Daca ramai corigent nu te poti inscrie la examen in prima sesiune.

| anonim4536 explică (pentru Ioandelasal):

Dar daca nu ma inscriu la Matematica pentru ca sa nu ma lase corigent ma pot inscrie la Romana si biologie? Sau trebuie sa dau la toate trei probele.Eu ma gandeam sa ma incriu doar la romana si biologie iar la mate intr-o alta sesiune se poate asa?

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim4536):

Se pare ca nu mi-ai inteles raspunsul
La prima sesiune de bacalaureat te inscrii pentru examen la toate probele, cele 2 obligatorii si cea la alegere, nu exista sa te inscrii numai la 2 probe. Ca te prezinti la toate sau numai la doua este alta problema.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim4536):

Dar daca profesoara nu vrea sa te treaca, chiar daca nu te inscrii la matematica, te lasa corigent si nu intri in BAC. Iar corigenta o dai tot cu ea.

| gabicoo a răspuns:

Ai o corigență = nu te poți inscrie la bac! Logic! Nu?

| Zuzu1991 a răspuns:

Sa ii spui profei sa isi bage apucaturile de rahat pana sus unde soarele nu patrunde
NU ARE DREPTUL nici macar SA ITI SPUNA ASTA
dar mai ales, NU EA TE BAGA LA BAC ci tu

a fost la tembelizor chestia asta, cu scoli cu scor ridicat pentru ca elevilor li se spune ca nu pot sa se bage la bac daca au note mici, asa ca:

DU-TE LA BAC LA TOATE MATERIILE... NU ai nimic de pierdut si macar vezi ce nota iei, nu stii de unde sare iepurili'

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Profesoara poate sa-i spuna, daca el nu stie nimic. Adica ii spune indirect ca il lasa corigent. Este si asta o metoda de a-l determina sa studieze.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Da, sunt de acord, cu amenintarea cu, corijenta
TOTUSI, nu sunt de acord cu faptul ca profa isi asuma dreptul sa ii spuna ca nu il baga la bac, asta e un abuz si o minciuna sfruntata (ca ar putea sa nu il bage)

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Astea sa fie abuzurile din scoli. Dar profesoara are dreptate. Nu va intra in BAC la materia respectiva daca nu-l trece clasa.
Am o intrebare: poate un elev sa intre in BAC-ul daca a ramas corigent la o materie la care nu da BAC?

| Zuzu1991 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Da, dar... nu stiu acum, dar pe vremea mea era un fetis SERIOS sa ii treaca, clasa, ceva de gen avem nevoie sa scapam de ei

ca sa nu iti spun reversul medaliei, LOGIC nu vor ca scoala sa fie trasa in jos de cei care se duc la bac si nu il iau, dar NICI nu vor sa aiba corijenti pentru ca e **MAI RAU**... bac-ul e un examen si e greu, mult mai greu decat sa treci clasa, deci, daca nu treci clasa se numeste ca scoala aia e de ultimul rahat

deci chestia ramane, chiar daca nu poate sa intre la bac acum, dar mai devreme sau mai tarziu isi va lua corijenta... GARANTAT!
apoi poate sa se duca la bac la orice materie vrea, iar profa poate sa manance rahat intr-un colt ca nu are ce sa ii faca

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Ai dreptate, dar in prezent liceele nu mai sunt apreciate dupa criteriul absovirii, ci dupa cati iau BAC-ul si intra la facultatile de top. Si stii de ce? Sunt copii tot mai putini, astfel ca in liceu, pentru a nu scadea nr. elevilor, deci automat a fondurilor (fondurile primite de scoli sunt per capita.) intra elevi tot mai slabi pregatiti.

| florin926481f a răspuns:

Intrebi daca poti sa dai doar la 2 materii, e grava situatia