| anonim_4396 a întrebat:

Sunt clasa a 10a pe mate-info si in semestrul doi vreau sa ma mut la profesionala. Se poate?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Regulamentului-cadru, citez:
"ART. 152. Elevii din învăţământul liceal, din învăţământul profesional şi din învăţământul postliceal se pot transfera, păstrând forma de învăţământ, cu respectarea următoarelor condiţii:
"e)elevii din clasele a IX-a, a X-a şi a XI-a din învăţământul liceal se pot transfera în aceeaşi clasă în învăţământul profesional cu durata de 3 ani după susţinerea examenelor de diferenţă, în limita efectivului de 30 de elevi la clasă şi în baza criteriilor prevăzute de regulamentul de organizare şi funcţionare a unităţii de învăţământ la care se solicită transferul;"
Fata de aceasta prevedere va trebui sa te interesezi la scoala profesionala pentru a afla ce alte conditii trebuie sa indeplinesti.
Daca indeplinesti conditiile si se aproba transferul te poti transfera si dupa sem.I, conform aceluia Regulament, citez:
"(4)Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
c) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;"

| dragosbogdan001 a răspuns:

Se poate. Era o problema daca vroiai invers...

| RastaGeorgiana a răspuns:

Daca sunt locuri, da

| Anca55377 a răspuns (pentru RastaGeorgiana):

Sterge mi contul de rogg foarte frumos

| Anca55377 a răspuns (pentru RastaGeorgiana):

Sterge mi contul de rogg foarte frumos.

| Mariabeatrice821 a răspuns:

Daca sunt locuri da. Asta depinde si de liceul la care mergi. Dar trebuie sa anunti din timp ca sa se propuna in sedinte. aceeasi situatie am avut.o si eu si a fost ok doar ca trebuie sa anunti ambele licee inainte