| dcba1234 a întrebat:

Sunt clasa a 11-a si am cunostinte de programare in c++. Mai stiu si html si css dar nu am aprofundat nimic.
Ma gandesc sa fac bani la vara cu ajutorul informaticii.Nu vreau sa ma imbogatesc sau ceva, vreau sa fac asta ca fac practica intr-un domeniu. Sincer m-am cam saturat sa tot citesc chestii din toate domeniile fara sa stiu unde vreau sa ajung. Ce job mi-ati recomanda Ce sa mai invat pana atunci

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Fa un proiect de la 0 sa vezi ce inseamna. Si arunca C++ ca nu prea gasesti cu el. Iar unde gasesti chiar trebuie sa fii bun.

Iar html si css... doar te ajuta usor din greseala.

Fa un proiect. E cel mai ok ca sa incepi sau daca ai rabdare si chef, ia unul de pe net si studiaza-l.

| dcba1234 explică (pentru cristimihailov):

Imi poti da un exempu de proiect?

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Lasa joburile, pune mana si mai invata programare, daca tu crezi ca te angajeaza cineva cu putinele cunostinte pe care le ai te inseli. profita de timpul liber si pune burta pe carte

| dcba1234 explică (pentru suntserios):

Ce sa invat? Eu am intrebat asta ca vreau sa fac practica. e mult mai interesant si distractiv decat sa citesti

| dcba1234 explică (pentru suntserios):

Tocmai. ce sa invat? Si cum sa practic ce invat?

| suntserios a răspuns (pentru dcba1234):

Cum zice si cristimihailov, te apuci si faci niste proiecte. pentru inceput poti incepe cu un chat.

| cristimihailov a răspuns:

Iata un tip de abordare: te duci pe site-ul Microsoft si te cauti "career path".

O sa ti se dea o poza care iti spune cam ce ar trebui sa stii pentru diverse pozitii.

Fiecare pozitie are in spate un set de examene de certificare.

Te uiti si tu pe examenele respective si cauti pe net cartile pe care ar cam trebui sa le stii daca vrei sa treci examenul respectiv. Nu sunt grele... sunt doar mari. Au aia o logoree de te sperii. 500-900-1500 pagini. Depinde de examen.

Descarci cartile de pe net, iti faci cruce daca esti crestin sau asemanator in alte religii si te apuci Sa citesti.

Nu o sa te prinzi de la inceput de toate. Trebuie sa citesti o vreme la ele. Apoi la un moment dat lucrurile se vor lega...

| cristimihailov a răspuns:

Conform experientei mele, sa te apuci sa faci ceva fara sa intelegi ce este in spate, cum merge si mai ales de ce merge asa si nu invers reprezinta o mare prostie.

O sa incepi sa reinventezi fereastra de login, sau alte metode de autentificare de exemplu doar pentru ca nu cunosti ce au facut altii.

Citeste si infraneaza-ti instinctul creator o perioada pana reusesti sa intelegi ce tool-uri ai si cum sa le folosesti. Apoi vei fi racheta.

Răspuns utilizator avertizat
| Anonim2322343a a răspuns:

Trebuie sa stii bine din toate, nu putin din una si din alta. Iti recomand sa mai inveti MySQL si Pawno.