| Roby14 a întrebat:

Sunt clasa a 12-a la un profil filologie, intensiv engleza. Nu stiu ce facultate sa urmez, una care sa fie si banoasa, un salariu de macar 4000 de lei. Aveti idei? Eu ma gandeam la Geografie dar am inteles ca nu prea poti face multe lucruri cu ea. Sau Cibernetica dar nu am mai facut in liceu matematica.

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Du-te oriunde vrei, fii absolvent de facultatea, fii (cel mai) bun in domeniul tău și apoi vorbim de salariu

| Yurisa a răspuns:

Nu recomand nicio facultate daca vrei sa scoti bani din ea fara sa ai aptitudini pentru asa ceva. Din ce vad eu, vrei sa faci bani nefacand nimic

| Roby14 explică (pentru Yurisa):

Din ce vezi tu, vreau sa aleg locul unde sa fac bani, nu sa stau acasa. Cat despre aptitudini, nu cred ca tu la 18 ani o sa stii ce vrei sa faci.

| Yurisa a răspuns (pentru Roby14):

Nu, dar stiam ca nu fac bani frcand menta la facultate. Recomanf finante banci sau cibrnetica, mate inveti acolo daca ai vointa

| Ionut231312 a răspuns:

La o meserie in cadrul M.A.I te-ai gandit?

Academia de Politie este una dintre cele mai cautate facultati din tara... si desigur, nu se ajunge prea usor, iar avand in vedere ca deja suntem in martie...si mai putine sanse

In schimb, poti adera ori la o scoala ce pregateste agentii de politie. cum ar fi cea de la Campina sau de la Cluj. Cred ca ai suficient timp sa te pregatesti, mai ales ca este un examen despre gramatica limbii romane si engleza niste notiuni de baza(timpurile, partile de vorbire etc)

Daca nu vrei la politie, poti incerca la scolile de subofiteri jandarmi, cum ar fi cea de la Dragasani sau de la Falticeni, unde la fel, se intra cu examen la romana si engleza...

In cele din urma, chiar daca am descris atat, nu stiu sigur daca ajungi, ca abia absolvent la salariul mentionat de tine... dar stiu ca se porneste de la 2500-3000 de lei+ norma de hrana(32 de lei pe zi x30 de zile) + imbracaminte

| AnaAna8 a răspuns:

Trebuie sa știi ca ai anumite aptitudini. Pentru profilul tău în exemplu ar fi sa faci psihologia și poți deveni un psiholog. Și ca profesor poți câștiga bine dar asta doar după ce Îți dai gradurile. Sau du te pe limbi străine, oricare dintre engleza, germana, franceza sau ce mai faci și în acest domeniu sunt multe servicii căutate pe limbi străine. De asemenea, cea mai bănoasa meserie pentru acest profil este sa studiezi dreptul și sa te duci la magistratura unde vei câștiga mai mult de 4000 de lei. Succes!

| Zaygon a răspuns (pentru AnaAna8):

Ce psihologie sa faca? Daca mergi sa faci psiho pentru bani esti degeaba la fel ca orice alta facultate.

Si ca sa ii si raspund la intrebare: stai mai bine acasa un an si pune-ti viata in ordine si dupa vezi ce facultate te-ar interesa.

| sierra1 a răspuns (pentru AnaAna8):

" Îți dai gradurile." anuță, anuță, așa dai tu sfaturi?

| AnaAna8 a răspuns (pentru sierra1):

Era o sugestie adică dacă reușești sa iei gradurile salariul de va mari. Măcar am încercat sa iti dau câteva idei nu cred ca am făcut ceva rău în asta

| sierra1 a răspuns (pentru AnaAna8):

Ok anuță, o zi frumoasă