| alexutza222 a întrebat:

Sunt in clasa a 12a profl stiinte sociale si trebuie sa ma decid ce facultate voi urma.
Din start exclud: limbi straine, drept, medicina, politehnica, academie politie.
Sunt nehotarata, insa oscilez intre psihologie (60%) si istorie si restul...
Psihologie- imi place, pot face asta, insa ma sperie faptul ca nu voi castiga suficient unui trai decent.
Istorie- imi place, insa principalul lucru pe care pot sa-l fac dupa este sa devin profesoara, desi mi-ar placea ma descurajeaza salariul.
M-am mai gandit si la facultatile de: resurse umane, stiinte ale comunicarii, sociologie, asistenta sociala, relatii internationale si stiinte politice. Ideea e ce fac dupa? Sunt inutile aceste facultati?
Ce m-ati sfatui sa fac?

5 răspunsuri:
| OhGodWhy a răspuns:

Urmeazati visul, iar banii vor veni cu timpul, si la ce lucru are o profesoara mi se pare si prea mult salariul de
1.500-2.000 si ceva de lei pentru 3-4ore de stat la catedra.

| alexutza222 explică (pentru OhGodWhy):

Adica imi recomanzi istoria-profesoratul?
Si cu facultatea de psihologie poti deveni consilier scolar si e accelasi salariu...
Tu ce ai face?

| OhGodWhy a răspuns:

Eu nu pentru ca nu ma pasioneaza, dar asta e decizia ta!

| Durasel a răspuns:

Daca iti place, te poți face jurnalist, reporter... salariile sunt bune. Sau psiholog criminalist. Iei mulți bani si munca nu e foarte grea... trebuie sa vorbesti cu hoții si sa ii întrebi de ce au facut asta... Sau, in general, cu cei care ajung la puscărie.

| Durasel a răspuns:

Daca vrei poți sa te faci jurnalist, reporter... Salariile sunt bune.
Sau psiholog criminalist... Sau arhitect, sau ghid turistic, sau bona (nu stiu cat ti-ar place, dar depinde de tine)