| Silviu_Luiza_1968 a întrebat:

Sunt in clasa a VIll-a, visul meu este sa devin pilot, ce liceu ar trebui sa urmez? Trebuie neapărat un liceu militar sau pot sa urmez un liceu oarecare bineînțeles cu standarde ridicate și pe urmă să dau la academia de aviație Brașov sau București?!

4 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Stiam ca poti fi la orice liceu si ca la examenul pilotilor trebuie sa vii pregatit cu multa matematica, adica sa fi bun.

| Lukasssz a răspuns:

Nu conteaza liceul...

| mi25 a răspuns:

Nu trebuie sa ai liceul militar ca sa ajungi pilot. Principala si cea mai grea proba pentru piloti este vizita medicala speciala. Ca exemplu, intr-un an, din 16 elevi de liceu militar care s-au dus la vizita medicala la Bucuresti, au reusit la vizita medicala pentru aviatie 3.

| Archangells a răspuns:

Vezi ca exista cursuri de parasutism si pilotaj gratuite intre 16 si 23 de ani la Aeroclubul Romaniei. Se desfasoara pe teritoriul mai multor judete unde sunt aerodromuri si trebuie sa te inscrii. Cauta pe net ca gasesti. Succes!