| lawe a întrebat:

Exista licee de aviatie? Daca da unde? Sau daca vreau sa ajung pilot ce trebuie sa fac? Sunt pe clasa a 8 a si vreau sa devin un pilot de avion. NU in armata. Daca urmez liceul teoretic ma pot duce la o facultate de aviatie? Am de gand sa ma duc in Scotia unde voi merge la facultatea de aviatie dar mai intai pot urma un liceu de aviatie? Nu la Alba Iulia. Oriunde in tara...

Răspuns Câştigător
| kasapis a răspuns:

Salut, cum a spus anamaria, exista acel liceu unde sunt si eu elev in clasa a IX-a. Eu am acelasi vis ca si tine, sa devin pilot de aeronave civile. Am vorbit cu niste piloti de la Tarom si i-am intrebat daca este nevoie de o facultate in domeniu, dar mi-au spus ca nu este nevoie. Poti sa fi pilot doar cu liceul, dar o facultate este bine venita.
Este si la noi in tara o facultate de aviatie, in cadrul Politehnicii Bucuresti, dar daca faci aceasta facultate de acolo NU iesi pilot, chiar daca zbori in timpul facultatii, ci devii inginer in aviatie.
Ca sa devii pilot trebuie sa faci Academia de Aviatie Civila care este in Baneasa, Bucuresti. Ea are o durata de circa 2-3 ani.
Daca mai ai ceva intrebari te astept cu mare placere, toate cele bunewinking.

| Dorin998 a răspuns (pentru kasapis):

Kasapis,unde se afla acel liceu de piloti?

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| LePoneyBlanc a răspuns:

Intereseaza-te de cursurile de aviatie de la Clinceni

| FeaRRR a răspuns:

Este greu sa pilotezi un avion? Si pe mine m-ar interesa ...Imi plac avioanele.

| anamaria_3030 a răspuns:

Salut! Din cate stiu eu exista in Bucuresti Colegiul tehnic de aeronautica "Henri Coanda".

| ionutandrei29 a răspuns:

Cam ce medie se intra la liceu kasapis

| kasapis a răspuns:

Am uitat sa mai zic ceva... in acest liceu nu se intra cu cele mai mari medii, dar crede-ma, profesorii din acest liceu sunt foarte bine pregatiti pe orice domeniuwinking.