| Milo22 a întrebat:

Sunt in facultate si nu imi doresc sa muncesc in Romania, dar nu vorbesc nicio limba straina in afara de engleza si ar fi foarte dificil sa merg unde imi doresc (SUA). Cum fac?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Intra pe site-ul guvernului american si vezi conditiile de eligibilitate si in ce masura le intrunesti tu, ca sa poti sa-ti iei "working visa", dupa terminarea facultatii.

Depinde bineinteles si ce facultate faci, fiindca Dreptul, Jurnalismul, psihologia nu sunt facultati cu care sa poti pleca in America, deoarece nu le poti practica acolo.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai in SUA se vb engleza, unde ar fi problema?

| sierra1 a răspuns:

Work and travel nu ți se potrivește?

| relian a răspuns:

Incepine de anul acesta,mai exact in luna octombrie, participa la Loteria vizelor. Participi anual si pana termini scoala poate ai noroc si cistigi.

Este o sansa, asa ca profita de ea.
Sa ajungi aici sa muncesti, cam greu, emigrarea este cea mai buna optiune, asta daca esti norocos.
Alte optiuni, sa te casatoresti cun cetatean american, dar unde il gasesti.
Cum zic, cea la mai indemina optiune este sa participi la Loteria vizelor.

| LordCristobal a răspuns:

Pai te poti duce in orice tara unde se vorbeste engleza(UK, USA, Australia, Noua Zeelanda, Irlanda) dar ar fi recomandat sa inveti si o a doua limba straina.Sunt o gramada de aplicatii pe app store cu limbi straine.Ar fi indicat sa mai inveti spaniola, germana sau franceza.
Eu iti recomand aplicatia Duolingo.

| ioana748 a răspuns:

Poti incerca Canada.

| Lukasssz a răspuns (pentru ioana748):

Canada a fost distrusa din punct de vedere economic de indieni, pakistanezi etc, a ajuns sa fie India v3 (Anglia e india v2)

| scaragigel a răspuns:

Mergi in UK. oricum America are o gramada de probleme precum armele, drogurile, medicina. nu cred ca iti doresti sa ai o familie in America si sa stai cu frica ca poate veni un nebun in orice zi si sa ii impuste pe toti

| Lukasssz a răspuns (pentru scaragigel):

America o duce chiar mai bine decat UK in momentul de fata.Fiecare nebun are cutite in UK si crimele cu cutine din UK sunt mult mai numeroase decat cele de arme din America, plus ca indienii, musulmanii pakistanezii si alti ca ei au cam distrus economia.Si de cand cu brexitul e mult mai greu sa stai in UK daca nu ai o ruda a ajuns sa fie mai greu sa iei o viza pentru UK decat o viza pentru US, deci lasa omul sa mearga in state