| valy25adw a întrebat:

Sunt la drept la fr, credeti ca o sa fie un impediment pentru orice cariera mi-as alege? care este diferenta dintre o facultate la fr si una la zi?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are importanta, important este sa fii un jurist bun, obtii aceeasi diploma. Succes si numai bine!

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Diferenta este de nivel de invatare. oricat de tenace si disciplinat ai fi, nu poti invata la fr cat inveti la zi. la zi, te duci in fiecare zi la facultate 4-8 ore si mai inveti 4-5 ore pe zi acasa (pentru seminarii, pentru a intelege cursul). Daca nu ai niste impuneri, este greu sa mentii ritmul asta de unul singur si risti sa ai impresia ca 2-3 ore de invatat pe zi sunt suficiente, ca poti avea zile mai ocupate in care sa faci altceva si sa nu inveti si uite asa se aduna orele pierdute si te trezesti ca ajungi in sesiune cu cursurile citite doar o data, iar atunci folosesti doar memoria de scurta durata si uiti dupa sesiune.
Insa daca tu esti sigur ca iti poti impune o disciplina stricta si ca nu neglijezi scoala, ca esti constient ca fiind student, primele 10 prioritati sunt invatatura, invatatura..., invatatura, atunci poti alege ulterior ce cariera vrei si te poti masura de la egal la egal cu cei mai buni studenti de la zi.

Răspuns utilizator avertizat
| mixxjim a răspuns:

In principiu nu prea sta nimeni sa te caute in mod deosebit la diploma, ca e de acolo sau de dincolo, important e ce stii, ce impresie faci asupra angajatorilor si cum stii functionezi pe urma ca angajat (profesional, atitudine cu clientii, cu colegii, etc). ca avocat individual sigur nu te cauta niciun client la diploma, deci tot ce stii tu conteaza, asa ca invata cat mai mult, indiferent unde estiwinking