| anonim_4396 a întrebat:

Tocmai am aflat ca am scolioza și anorexie nervoasa! Deci sunt foarte demoralizată, ziceam ca ma voi angaja și eu part time la o munca fizica, dar acum am aflat ca nu pot! Nu îmi reușește nimic, nu reușesc sa arat ca alte fete, nu imi pot câștiga bani singura din cauza sănătății, ce ar trebui sa fac? Ceva sfaturi? Și puteți va rog sa îmi explicați de ce nu pot munci o munca fizica cu scolioza și anorexie nervoasa? Eu nu cred ca simptomele s-ar inrautați!

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pai cum ai aflat ca nu poti?
stiu ce este scolioza, iar daca nu ai dureri mari ai putea lucra insa nu inainte de a cere sfatul unui medic specialist. scolioza unii au de la sportul cu greutati mari, altii de la statul pe scaun, altii din cine stie ce motive
daca nu te doare, incearca sa iti corectezi mereu postura
nu ar strica sa mergi sa faci kineto si fizioterapie, ajuta!
in ceea ce prievste anorexia, aici e mai complicat din punctul meu de vedere

mai intai eu zic sa tratezi cele 2 probleme si apoi sa te angajezi la munca fizicawinking

o sa zici pe buna dreptate, dar cu ce bani daca nu lucrezi, asa este, este un cerc vicios

| mODIN a răspuns:

Ciudata ideea ca abia acum afli de chestile astea, mai ales daca aveai intentia sa te angajezi undeva unde e nevoie de munca fizica.

Totodata, ce inseamna pentru tine "munca fizica"? Daca esti anorexica oricum nu cred ca aveai tu in plan sa cari caramida si sa muti paleti. Iar scolioza are aproape toata lumea intr-o anumita masura.

Eu zic sa nu disperi, angajeaza-te unde gasesti atata timp cat nu e nevoie de munca intensa. Ceva adecvat pentru o fata tanara, la birou sau la program cu publicul.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Ai 22 de ani și observ la întrebările anterioare că nu ai menționat nimic despre aceste analize medicale. Când ai făcut aceste analize medicale sau este o supoziție a ta, datorită faptului că nu prea ai susținerea părinților, care și-ar dori să fi independentă financiar, să ai iubit, familie, chiar?

| anonim_4396 explică (pentru ValentinMihai78):

Le-am făcut de curând și abia au venit rezultatele

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci problema este extrem, extrem de gravă. Scrie-mi te rog frumos un mesaj privat.

| gabrielnegrila a răspuns:

De cate grade este scolioza?