| Stefania_Andreea_1999_Jk9S a întrebat:

Una TPU! Ma poate ajute si pe mine cineva cu detalii despre Academia Fortelor Terestre Sibiu, as dori sa stiu, inaltimea minima si despre aceasta in general. Multumesc!

1 răspuns:
| vmorghulis a răspuns:

Academia Forțelor Terestre "Nicolae Bălcescu" din Sibiu este una dintre cele trei academii militare din România, specializată în pregătirea cadrelor ofițere pentru Forțele Terestre ale armatei române. În ceea ce privește înălțimea minimă pentru a fi admis la această academie, acest lucru poate varia de la o sesiune de admitere la alta și depinde de reglementările specifice ale Ministerului Apărării Naționale și ale Statului Major al Forțelor Terestre. În general, înălțimea minimă pentru a putea fi admis la această academie este de aproximativ 165 cm pentru bărbați și 160 cm pentru femei, dar vă recomand să verificați informațiile exacte cu autoritățile competente.

În ceea ce privește pregătirea oferită de această academie, aceasta este concentrată pe dezvoltarea competențelor teoretice și practice necesare pentru a deveni un ofițer de succes în Forțele Terestre. Programul de studiu include cursuri de tactică militară, managementul operațiunilor militare, strategie și geopolitică, precum și pregătire fizică intensă. Această academie pregătește studenții pentru o carieră în domeniul militar și oferă oportunități pentru a avansa în gradul militar pe măsură ce dobândesc experiență și își dezvoltă abilitățile.