| MrkiddyKid1 a întrebat:

Universitatea Transilvania Brasov, domeniul "calculatoare si tehnologia informatiei" vad ca are doua programe de studiu, anume "Calculatoare" si "Tehnologia informatiei", care sunt diferentele dintre acestea?

Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

4 ani de studii. Primi 2 sunt identici, din anul 3 se ramifica putin profilele. Dupa terminare, fie ca scrie Calculatoare pe diploma, fie ca scrie Tehnologia Informatiei, angajatorul il alege pe ala care stie mai multe.

In IT te angajezi pe ce stii, nu pe ce diploma ai. Degeaba esti tu de la Calculatoare, daca ala de la TI stie mai multe.

La oricare esti repartizat e ok. Poti incerca totusi sa pui Calculatoare ca prima optiune si TI dupa. Daca nu ai medie suficienta pentru Calculatoare, te va repartiza automat la TI.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Partea de calculatoare se axeaza pe hardware TI pe software

| AC4S4 a răspuns:

Din cate stiu, vei studia 4 ani. In ultimii doi ani alegi "Calculatoare" sau "Tehnologia Informatiei". Prima se bazeaza pe hardware, a doua pe software.