| undeadsasuke34 a întrebat:

Salut, vreau sa ma duc la Facultatea de Automaica si Calculatoare din Cluj. La ei pe site, am vazut ca sunt doua "domenii": "Calculatoare si Tehnologia Informatiei" si "Ingineria Sistemelor".

https://ac.utcluj.ro/planuri-de-invatamant.html

Care e diferenta dintre cele doua? Sunt doua sectii diferite?

Si la Calculatoare si Tehnologia Informatiei sunt doua programe de studiu diferite: "Calculatoare" si "Tehnologia Informatiei"

Lamuriti-ma va rog cu diferentele dintre ele.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La IS se studiaza partea de de sisteme automate, robitica samd.

CTI se desparte prin anul 3 in C unde se pune accent pe partea de hardware ...programare microcontrolere, proiectare circuite iar TI se axeaza pe programarea software