| AdonisXr a întrebat:

Vă salut!
Am nevoie de câteva răspunsuri și sfaturi utile,dar v-aș ruga doar de la cei care au trecut sau trec prin ceea ce urmeză să întreb, deoarece esențialul îl cunosc.
Am aproape 18 ani, vreau ca după ce voi termina liceul și am sa iau bacul, sa obțin permisul auto și să plec în Legiunea Străină.
Am luat această decizie deoarece mă încântă și mi se potrivește viața militară, cunosc riscurile și eforturile necesare.
Sunt sportiv,am un fizic bun, mă antrenez și am rezistența necesară pentru startul carierei, cu toate acestea am o problemă cu care mă confrunt.Pe la începutul adolescenței am dezvoltat miopia, neavând probleme de vedere până atunci. Pâna acum dioptriile mi-au ajuns la -2.5 la fiecare ochi, destul de mult, ceea ce rezulta ca nu pot vedea/nu sunt destul de ager fără ochelari. Din acest motiv am specificat la început ca am nevoie de răspunsuri doar de la cunoscători, știu ca se accepta și persoane cu ochelari,dar alte amănunte nu am,nu știu în ce circumstanțe sau pe ce divizii.
Alte probleme nu am,nici tăieturi, nu am nici un os rupt și nici probleme dentare sau boli cronice.Cum se procedează? Se poarta lentile,dar depinde unde esti repartizat? Mă gândeam să fac operația cu laser când vor stagna dioptriile,bănuiesc ca nu ar fi o problemă. Operatia cred ca este o varianta buna,sunt conștient ca la teste vederea este unul dintre principalele puncte.
Am să trimit și un email la adresa lor cu speranța obținerii unor informații, am văzut ca au site. Mulțumesc!

1 răspuns:
| ValentinMihai78 a răspuns:

Ați dat răspunsul singurb: scrieți pe adresa lor de e-mail? În rest, ca în orice armată, condiția fizică, sănătatea trebuie să fie perfecte.
Faptul că v-a apărut această problemă medicală de vedere, este un punct în minus, deoarece lentile de contact nu se pot folosi, deoarece, terenul de antrenament, clima nu permit purtarea de lentile de contact. Iar, faptul că nu aveți o acuitate vizuală bună, va fi un dezavantaj la trageri.
Legiunea străină este o armată de elită care recrutează personal din întreaga lume, deci își permite să respingă persoanele cu probleme medicale.