| Rose_2860 a întrebat:

Voi ce ati alege facultatea de biologie, psihologie sau drept? Si de ce? Eu nu stiu ce facultate sa aleg dintre acesteahee hee

18 răspunsuri:
| narcis13 a răspuns:

"andreea25red"- sa inteleg ca esti studenta la jurnalism..."imi pare rau eu am ramas profund dezamagita de facultate din al 2 an la jurnalism la cuza in iasi.alege ceea ce crezi ca o sa-ti faca placere fiindca la urma e tot ce castigi dintr un serviciu in romania.multa bafta"
Iti inteleg dezamagirea resimtita fata de Facultatea de Jurnalism din cadrul UAIC Iasi. O fata atat de "capabila" ca tine merita mult mai mult.Pai bine mai fatuca, la stilul in care scrii vrei te cred cand zici ca esti studenta la Facultatea de Jurnalism de la cea mai veche universitate din Romania? Daca ziceai ca esti la Spiru Haret ID, sa zicem ca te mai credeam, la cate "capacitati" se cer acolo(adica prost sa fii, bani sa ai).
Un elev bunicel de clasa a 4-a scrie mai corect decat tine, fetito!
"dupa ce termini cei 3 ani sau 4 o sa fii un simplu jurat ". Poftim? Esti o viitoare jurnalista(prompterista), da? Din cate stiam eu, dupa absolvirea Facultatii de Drept ai diploma de JURIST, iar nu "jurat"...
Alte "perle" din recuzita intelectuala a viitoarei prompteriste:" buzanarelu","crede-ma","nu e efitin de loc ","nu-s ce sa zic ","nu e cotezata la fel ","gandeste-te ","din al 2 an ","o sati ".
Aveti in vedere faptul ca acestea nu sunt toate greselile gasite in exprimarea "jurnalistei". Cine citeste mesajul ei isi da seama ca aceasta are carente grave de limba romana.Mai precis, este o semi-analfabeta.Ne ducem dracului de tot... Daca aceasta fatuca, care e proasta de da in gropi se declara "dezamagita" de Facultatea de Jurnalism a Universitatii Al. Ioan Cuza din Iasi...
P. S. Sunt student la Facultatea de Drept din cadrul UAIC.Sa inteleg ca dupa 4 ani de studiu o sa fiu "un simplu JURAT"? Superba tarisoara asta. Ce sa mai comentez...

| simona2010 a răspuns:

Eu as alege facultatea de dreptbig grin Ca as vrea sa devin avocata:X

| Black_Cherry a răspuns:

Depinde...trebuie sa te gandesti si la ce iti place mai mult sa faci, ce vrei sa faci dar si cati bani poti castiga.
eu as alege facultatea de biologie(pentru ca imi place) sau de drept(pentru ca castigi bine)

| Clauditza a răspuns:

Niciuna.

| Smarandica a răspuns:

As alege intre cea de psiho si dreptthinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea de psihologie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce iti place tie, de ce vrei sa faci pe viitor. Poti sa alegi si in functie de liceu daca ti-a placut profilul. Nu cred ca are de ce sa te intereseze ce ar alege altii, e o decizie pe care trebuie sa o iei singura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Constructii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu as alege facultatea de drept deoareceas vrea sa invat legile statului
iar in viiitorul indepartat sa ajung un avocat foarte bun

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu simt ca innebunesc pentru ca pun in balanta Drept si Psihologie si in mitea mea se creeaza blank! Nu stiu pe care sa o aleg! Mi-a venit si ideea de a face dreptul la zi, iar psihologia la ID. straight face

| liongirl a răspuns:

Buna!`Eu sunt foarte pasionata de psihologia judiciara si este singurul lucru caruia m-as dedica sa zicem 1000 %, nu 100 %. Este o meserie foarte frumoasa pe care vreau sa o am.
In ceea ce te priveste nu-ti pot spune unde sa alegi pentru ca astfel, daca iti spunem toti utilizatorii unde sa dai o sa fie un amalgam de sentimente de confuzie in capul tau si noi nu vrem asta, ci vrem sa te ajutam.
Pai, cred ca prima oara ar trebui sa te analizezi profund, sa te gandesti foarte bine ce iti place cel mai mult, de ce materie nu te-ai satura nicioadata si la ce te pricepi cel mai bine.
1.Biologia presupune cunoasterea mediului si a vietuitoarelor mai mult sau mai putin importante decat noi.
2.Psihologia presupune cunoasterea si intelegerea mintii omului, dar mai ales rezolvarea activitatilor de care omul da dovada.
3. Dreptul presupune dreptatea si corectitudinea pe care un om capabil de a invata sa devina independent in relatiile de justitie trebuie sa dea dovada.
Acum, depinde numai de tine.
Sper ca te-am ajutat si nu uita motto-ul intelepciunii:"Pentru a fi intelept trebuie sa asculti, sa taci, sa studiezi si sa inveti."
Asta e varianta mea si sper ca te-am ajutat!`:*

| RoxiutzaRux a răspuns:

Drept sau psihologie as alege euu.

Răspuns utilizator avertizat
| mikutzzza1000 a răspuns:

Cam in aceeasi situati sunt si eu.Nu stiu ce sa aleg intre jurnalism, psihologie sau drept.La facultatea psihologie ma cam "sperie" faptul ca am auzit ca trebuie sa mergi in practica la spital de nebuni, inchisoarecrying. Iar la drept este destul de greu... dar merita.Eu una mai am timp sa ma gandesc, sper ca eu sa fac alegerea corecta, acelasi lucru iti doresc si tie.Alege ce te atrage cel mai mult.big grin

| Rebecca86 a răspuns:

Eu as alege biologie sau psihologie, exact in ordinea asta. Nu drept pentru ca e greu dupa facultate sa iti gasesti un loc de munca in domeniu, plus ca personal nu prea ma incanta, mai interesante sunt celelalte, mai pline de viata.

| andreea25red a răspuns:

Dreptul este fff greu. dupa ce termini cei 3 ani sau 4 o sa fii un simplu jurat si nic mai mult apoi daca optezi petru notar procuror sau avocat trebuie sa mai stai inca cativa anisori sub un specialist pe care il platesti din buzanarelu tau si crede-ma nu e efitin de loc apoi dupa ce ai terminat si cu asta o sa mai scoti ceva bani petru un birou particular care iar e scump.la psihologie te poti orinta de ex spre asistenta sociala cere nu-s ce sa zic dar nu o duc prea bine.sau ca psiholog dar nu stiu daca o sa gasesti un loc de munca fiindca aceasta meserie nu e cotezata la fel ca si in restul uniunii europene.adica gandeste-te cati din romani merg la psiholog avadn in vedere cat te costa. deci ar ramane biologia unde poti gasi un job in invatamant... daca ai noroc.imi pare rau eu am ramas profund dezamagita de facultate din al 2 an la jurnalism la cuza in iasi.alege ceea ce crezi ca o sa-ti faca placere fiindca la urma e tot ce castigi dintr un serviciu in romania.multa bafta

| lul23 a răspuns:

Sunt foarte curioasa ce facultate ai ales!
Astept un raspunshappy

| carmen11 a răspuns:

Pai asta depinde de tine, dar eu personal as alege biologia pentru sunt pasionata de natura, animale si tot ceea ce inseamna genetica. La psihologie trebuie sa stii sa asculti oamenii cu probleme iar la drept trebuie sa fii "tare-n gura". Asta am avut de spus...Mai gandeste-te! Bafta!