| rotariurazvan a întrebat:

Voi ce metoda de a invata aveti?

16 răspunsuri:
| BountyLoverXD a răspuns:

Eu cel mai des scriu toata lectia pe o foaie, dar scriu doar ce stiu ca e mai important, ca o schita, si in timp ce scriu le invat apoi le citesc si de pe schita dar si din caiet, si mai fac si cum face MaierPaul10, dar imi e mai usor sa repet cu voce tare, nu in gand, sper ca te-am ajutat happy

| neutrino a răspuns:

Atunci cand doresc sa invat, aloc pentru aceasta activitate timpul necesar.

| єχcєєℓ a răspuns:

Citesc de 20-30 de ori 4-5 rânduri după continui tot așa până termin juma de pagină. Apoi le repet până rețin jumătatea aia.și tot așa.
Alteori mă mai scol pe la 6 jumătate și învăț ehe! Dimineața reții cel mai bine.

| thewomaninwhite a răspuns:

Mecanic la unele materii pe care nu le inteleg

| Own3r a răspuns:

Eu unul am noroc de o memorie buna laughing. Citesc de 2-3 ori si invat ce e mai important...

| Spitz10 a răspuns:

Citesc cateva propoziti si dupa le zic in minte si dupa mai citesc alte cateva si dupa le zic in minte cu tot cu alea primele si tot asabig grin

| DaveMustaine a răspuns:

Nu exista reguli standard pe care le pot le pot aplica toti oamenii in materie de memorare, implicit invatare. Cred ca ar trebui sa descoperi chiar tu propria modalitate.Mediul in care inveti, prin culorile respective, sunete, mirosuri etc.te afecteaza, chiar daca nu esti constient. De aceea trebuie sa acorzi o atentie deosebita ambiantei invatarii, igienei si ergonomiei locului de studiu.

| AttilaDornIsPower a răspuns:

Pai iti dau un sfat foarte bun. eu la obiectele grele imi invat cu o seara inainte, de exemplu la istorie si la geografie, si alte obiecte mai usoare imi invat in clasa, ca de exemplu biologie fiindca tin minte repede. sper ca te-am ajutat succes big grin. funda?

| xoxolove96 a răspuns:

Invat cu televizorul pornit sau muzica mea preferata. citesc cate un aliniat dupa il zic in minte apoi altul si tot asa.

| K13 a răspuns:

Practica si greseli.

| SuperChocoCherry a răspuns:

La romana, biologie, germana, engleza- metoda mecanica.
La matematica sau chimie incerc sa invat teoremele sau formulele si prin calcule...

| Nostradamus1992 a răspuns:

Ce prind in clasalaughingsi ce invat repede la ora! iau note peste 7, daca ma chinui sa invat acasa e greu, iau sub 6, niciodata nu ma pot concentra! sunt mai ciudata in chestia asta

| lurixxx a răspuns:

Eu in timp ce repet ceva, scriu de o foaie de cateva ori, fie ca e vorba de o definitie, o formula, sau de o poveste la istorie. Eu retin mult mai bine scriind.

| Be1wise1 a răspuns:

Pai faci totul pe rand, adica nu lasi totul in ultima zi. Inveti pe bucati, calm si cel mai bine retii dimineata!
Sper ca te-am ajutat!
^_^

| C1neva a răspuns:

Citesc de 3 ori si retin ce e mai importanthappy

| MyKissBaby a răspuns:

Pai, citesc aceeaiasi propzitie/fraza pana la punct de mai multe ori si o invat. iar apoi fac asta si cu celelalte propozitii pana se termina lectia