| JustCurious12144 a întrebat:

Vreau să dau la Facultatea de Limbi Străine din București dar nu sunt sigură dacă să dau la filologie sau la traducere și interpretare. Vreau sa ajung traducător dar pe secția de traducere și interpretare nu se află și limba suedeză pe care aș vrea să o studiez, așa că ar trebui să ma duc la filologie? Primesc autorizație de traducător și dacă mă duc la filologie?

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Nu se mai da autorizație de traducător pe baza diplomei de licența, asta era acum câțiva ani dar s-a scos.
Autorizația o iei dacă dai un examen de traducere la Ministerul Culturii și iei peste 7.
Examenul îl poate da oricine, trebuie doar diploma de bac.
Dacă vrei sa fii doar traducător și atât, sa știi limba fără sa citești cărți întregi de literatura și sa stai 10 ore pe zi la facultate atunci poți sari peste facultate, in sensul ca poți învață limba și singura.
Dar e alegerea ta, suedeza e doar la filologie și nu e in fiecare an, intr-un an poate fi neerlandeză, in alt an poate fi suedeza.