| Sadop a întrebat:

Vreau sa devin programator.
Ce facultate credeti ca m-ar avantaja? Facultatea de Informatica sau Facultatea de Automatică și Calculatoare?
Sau ce facultate credeti ca e mai buna pentru asa ceva?

5 răspunsuri:
| Matt24 a răspuns:

La Facultatea de Informatica, ai 3 ani si iesi programator iar la Calculatoare ai 4/5 ani, depinde de oras si de acolo iesi inginer programator.Ideea este ca in cei 5 ani pe care i-ai face la calculatoare, la informatica poti face si un master si poti iesi si de acolo inginer.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai diferentele sunt ca la Automatica si Calculatoare te poti axa si pe partea de hardware, programare microcontrolere, robotei chestii de genul... la informatica faci doar software

| Sadop explică:

Recomanzi altceva?

| MCG a răspuns:

Urmaresti acelasi lucru ca si mine, iti recomand facultatea de informatica de la Pitesti sau de la Bucuresti!

| Teo4ro a răspuns:

La Timisoara? Ti-as sugera sa mergi pe AC. 4 ani de facultate in loc de 3, materie mult mai bine aprofundata, plus ca sunt mai multe programe de internship pentru AC decat pentru Informatica. Cei mai buni prieteni ai mei sunt toti la AC pe salarii cuprinse intre 600 lei (la 4 ore) si 2300 lei (full time) in anul 3...