| anonim_4396 a întrebat:

Care facultate e mai grea dintre informatica si automatica si calculatoare? Si care este mai buna daca vreau sa devin programator?

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e niciun mai grea sau mai usoara. La AC faci ai multi ani pentru ca te specializezi in mai multe pe langa programare. Daca te intereseaza fix programarea nu vad de ce ai lua in calcul AC ul

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Automatica si calculatoare.

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Nu la ce facultate sa intru. Ma refeream la ce sa invat pana incep. Oricum, pot face fata facultatii de informatica daca nu zunt aproape zero la programare in acest moment?

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu conteaza ca esti 0. La autoatica este mai greu decat la info simplu. Mergi acolo unde este mai greu, pentru ca dupa sa ai de unde alege.
Chiar daca nu stii nimic, nu e bai. Cateva notiuni de baza de programare poti sa inveti pentru inceput. Daca te apuci de acum este ok. Plus ca o sa inveti si pe parcursul facultatii.
Sa nu uitam si de matematica happy

| siriusblack98 a răspuns:

Nici una nu este grea daca iti place. Pentru programator este mai buna cea de Informatica as zice.

| anonim_4396 explică (pentru siriusblack98):

Si daca pentru programator e mai mult cea de informatica, cea de automatica pentru cine este?

| mentholinks a răspuns (pentru anonim_4396):

Automatizari, hardware, de la AC iesi inginer in calculatoare pe cand la info nu.

| anonim_4396 explică (pentru mentholinks):

Si poti sa imi explici te rog ce face un inginer automatist? Afisarea trenurilor care urmeaza sa soseasca in gara e treaba de inginer automatist?

| siriusblack98 a răspuns (pentru anonim_4396):

Omule,ai Google la dispozitie ca sa vezi ce sarcini ii revin unui inginer automatist. Cum sa fie afisarea pe monitoare treaba de inginer?! Tu nu stii ce este un inginer si cu ce se ocupa? El creeaza sistemul care afiseaza ordinea de sosire a trenurilor.

| anonim_4396 explică (pentru siriusblack98):

Ba da, dar vreau sa fiu mai sigur. Si mai intreb un singur lucru. Sa faci sa mearga autobuzul fara sofer e treaba de programator sau de inger automatist?

| mentholinks a răspuns (pentru anonim_4396):

Astea-s lucruri care se fac in echipa. E nevoie si de inginer si de programator si de mecanic.

| siriusblack98 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum a spus ''mentholinks'' este nevoie de inginer, programator si mecanic. Cu toate acestea, schita/proiectul/ideea de cum ar trebui sa fie si cum trebuie sa fie construit,, ii revine inginerului.

| anonim_4396 explică (pentru siriusblack98):

Si pentru a invata programare de la zero ca sa fiu cat de cat pregatit pentru facultate ce sfaturi imi dai? sau macar site daca nu scrii de la tine

| siriusblack98 a răspuns (pentru anonim_4396):

Invata un limbaj de programare pentru inceput. Totusi, cauta si tu pe internet ce anume trebuie sa cunoasca un programator la nivel basic iar apoi cauta acele informatii. Tu esti cel care vrea sa devina programator, nu eu. Adica tu vrei sa devii programator dar nu cunosti absolut nimic si nu te-ai documentat deloc, nu ai avut nici macar curiozitatea sa te uiti ce cuprinde aceasta meserie. Cunosc un pusti de 16 ani care deja a invatat un limbaj de programare, cunoaste retelistica si coding iar pe langa asta mai face si animatii. Si asta de unul singur folosind Google si YouTube. Nu poti sa te duci acolo planta. Adica poti dar e aiurea. Gandeste-te ca toti care ajung la o asemenea facultate vin in primul rand pentru aprofundarea cunostintelor (deja dobandite) si apoi pentru diploma. Adica ei au deja acel 'know how'.